Nowy numer 39/2023 Archiwum

Czy badania mózgu są niebezpieczne dla wiary?

W zabytkowym kościele św. Marcina w Starych Tarnowicach wykład wygłosił o. dr hab. Andrzej Jastrzębski OMI z Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie.

W dużym procencie okazało się, że będący w całkowitym paraliżu mogą pozostawać świadomi, słyszeć, co się do nich mówi, i dzięki tej metodzie potrafią odpowiadać na pytania.

Opisane zostały także ograniczenia badań neuroobrazowych mózgu, a jednym z nich jest brak możliwości badania ludzi w naturalnym, życiowym środowisku. Naukowiec wyjaśnił, czym jest materializm promisoryjny, czyli silne przekonanie o tym, że kiedyś ludzie zdobędą niezbite dowody materialistycznego światopoglądu. Jego celem jest obrona materializmu w nauce, a nie rzetelne szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Umysł nad mózgiem

Swój wykład profesor zakończył cytatem Wildera Penfielda: "Ponieważ wydaje się to dla mnie pewne, że pozostanie zawsze niemożliwym wyjaśnienie umysłu na podstawie działania neuronów w mózgu i ponieważ wydaje mi się, iż umysł rozwija się i dojrzewa niezależnie na przestrzeni życia jednostki stanowiąc niejako ciągły element, i ponieważ komputer (mózg) musi być zaprogramowany i obsługiwany przez kogoś obdarzonego niezależnym rozumieniem, jestem zmuszony wybrać tezę, że nasz byt powinien być wyjaśniany na bazie tych dwóch zasadniczych elementów".

Czy badania mózgu są niebezpieczne dla wiary?   Spotkanie przyciągnęło tłumy słuchaczy. Barbara Węglarska
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast