Zwiedzanie najmłodszych kościołów Zabrza

Można zgłaszać się na objazdowe zwiedzanie zabrzańskich kościołów. To ostatnia szansa, żeby skorzystać z muzealnego cyklu "Sacrum videre - zobaczyć sacrum".

Zwiedzanie odbędzie się 3 sierpnia i obejmie wybrane najmłodsze kościoły miasta: Bożego Ciała w Kończycach, NMP Matki Kościoła na Helence oraz Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.

Uczestników wycieczki oprowadzi dr inż. arch. Piotr Nakonieczny, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Gościem specjalnym będzie dr inż. arch. Jan Kubec, autor projektu zespołu sakralno-parafialnego w Zabrzu-Kończycach.

Udział jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie koszty ubezpieczenia na czas przejazdu autokarem. Zapisy chętnych do 22 lipca przyjmuje Urszula Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu (tel. 32/ 271 56 89, wew. 23).

Objazd rozpocznie się o 9.50 (zbiórka przy ul. Goethego 3, koło ZPEC). Od 10.20 do 11.20 planowane jest zwiedzanie kościoła Bożego Ciała (ul. Olsztyńska 5), od 12.00 do 13.00 – kościoła NMP Matki Kościoła (ul. Jordana 84) i od 13.40 do 14.40 – kościoła Niepokalanego Serca NMP (ul. Franciszkańska 1). Orientacyjny czas powrotu na miejsce zbiórki ok. 14.45–15.00.

Osoby zainteresowane zwiedzeniem jedynie wybranych kościołów mogą na miejscu dołączyć do grupy, zgłaszając organizatorom swoją obecność.

Sierpniowa wycieczka po zabrzańskich kościołach jest zwieńczeniem trwającego od września 2016 r. cyklu „Sacrum videre – zobaczyć sacrum", którego organizatorem jest Muzeum Miejskie w Zabrzu.

Do tej pory zwiedzano świątynie przedwojenne, według chronologii powstawania parafii (nie kościołów) – od najstarszej do najmłodszej. Cykl rozpoczął się w kościele św. Jana Chrzciciela w Biskupicach, a w czerwcu tego roku uczestników zaproszono do kościoła św. Teresy w Mikulczycach. Sierpniowy objazd będzie dopełnieniem poznawania sakralnej architektury miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..