Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pyrzowice. Przebudowa terminalu B coraz bliżej

Wykonawca przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B Katowice Airport wybrany. Zwycięzcą została firma "Promus Ruda Śląska" Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 77,4 mln zł netto.

Projekt przebudowy terminalu pasażerskiego B przygotowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze „Budoprojekt” w Katowicach.

Terminal pasażerski B oddany został do użytku w lipcu 2007 roku. Do połowy 2015 roku obsługiwany był w nim cały ruch wylotowy i przylotowy pomiędzy Katowice Airport a krajami strefy Schengen. W połowie 2015 roku w terminalu zlikwidowano funkcje przylotowe, które przekazane zostały do nowo otwartego terminalu pasażerskiego C. W ciągu 12 lat funkcjonowania terminalu B (od lipca 2007 roku do lipca 2019 roku) obsłużono w nim około 14 mln podróżnych, w tym samym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało około 37,3 mln pasażerów.

Inwestycja zakłada nie tylko powiększenie terminalu, czeka go także wymiana i przebudowa wnętrza. Od strony parkingów powstania nowa elewacja, która architektonicznie będzie spójna z elewacjami terminali pasażerskich A i C, dzięki temu poprawi się estetyka południowej części infrastruktury terminalowej. Istotną zmianą będzie przesunięcie o ok. 17,5 metra fasady terminalu pasażerskiego B na południe i zrównanie jej z linią terminalu C, co umożliwi połączenie budynków.

Wewnątrz hali ogólnodostępnej także dojdzie do znaczących zmian, polegających na rozdzieleniu poziomami strefy stanowisk kontroli biletowo-bagażowej ze strefą kontroli bezpieczeństwa. Aktualnie obydwie znajdują się na parterze. W nowej strefie kontroli bezpieczeństwa, która powstanie na pierwszym piętrze, z 6 do 8 wzrośnie liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Z kolei parter budynku przeznaczony zostanie tylko pod stanowiska kontroli biletowo-bagażowej, których liczba wzrośnie z 18 do 28. Warto podkreślić, że dwa stanowiska dedykowane będą samodzielnej odprawie biletowej wraz z możliwością samodzielnego nadania bagażu rejestrowanego. Komunikację pomiędzy parterem a pierwszym piętrem zapewnią ruchome chodniki tzw. travelatory.

W hali odlotów, po kontroli bezpieczeństwa, na pasażerów też czekać będą duże zmiany. Po pierwsze znacząco wzrośnie powierzchnia hali. Dodatkowe powierzchnie zostaną przeznaczone m.in. pod powiększony salonik Executive Lounge oraz ogólnodostępną restaurację z widokiem na płytę lotniska. Po drugie, od podstaw powstanie strefa sklepów wolnocłowych. Projekt zakłada także budowę trzech zewnętrznych klatek schodowych, zlokalizowanych za drogą serwisową przebiegającą wzdłuż terminala. Klatki połączone będą z budynkiem terminala za pomocą pomostów o konstrukcji stalowej. Każda z klatek posiadać będzie dwa niezależne ciągi dla pasażerów, dzięki temu liczba bramek do boardingu wzrośnie z 10 do 16.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy