- W tym roku duchowo przewodzi naszemu marszowi dla życia i rodziny św. Jan Paweł II, którego 20. rocznicę przybycia do naszej diecezji gliwickiej świętujemy - mówił w Zabrzu bp Andrzej Iwanecki.
W części, w której biskup mówił o mądrości Boga, stwarzającego świat i człowieka, zaznaczył, że naszym zadaniem jest rozwijanie otrzymanego daru we współpracy z Duchem Świętym.
- Mamy nie psuć życia z jego naturalnymi prawami. Nade wszystko mamy nie psuć świata, który został nam przyjacielsko podarowany... A szczególnie mamy nie psuć naszej relacji do Boga - powiedział.
- 20 lat temu św. Jan Paweł II chwalił nas za odpowiedź daną Bogu tutaj, na śląskiej ziemi - mówił dalej bp Andrzej Iwanecki. Po raz kolejny w tych dniach postawił także pytanie, czy dzisiaj św. Jan Paweł II mógłby pochwalić także nasze pokolenie.
Oto część cytowanego fragmentu papieskiego przemówienia:
„Tej odpowiedzi (dawanej Bogu – przyp. red.) nie brakło tu, na Śląsku. Dawaliście ją Bogu przez całe wieki swoim chrześcijańskim życiem. W ciągu dziejów byliście zawsze zjednoczeni z Kościołem i z jego pasterzami, mocno przywiązani do tradycji religijnej waszych przodków. Zwłaszcza długi okres powojenny, aż do zmian, jakie nastąpiły w naszym kraju w 1989 roku, był czasem wielkiej próby wiary także i dla was. Trwaliście wiernie przy Bogu, opierając się ateizacji i laicyzacji narodu i walce z religią (…).
Drogie wam było również dobro rodziny. Dlatego domagaliście się dla niej należnych praw, zwłaszcza prawa do swobodnego wychowywania w wierze waszych dzieci i młodzieży. (…)
Patrząc w przeszłość, dziękujemy dzisiaj Opatrzności za ten egzamin z wierności Bogu i Ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom. Był to również egzamin z odpowiedzialności za naród, za chrześcijańską ojczyznę i jej tysiącletnie dziedzictwo, które pomimo wielkich prób nie uległo zniszczeniu ani zapomnieniu. Stało się tak dlatego, żeście «poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam» i zapragnęliście miłością odpowiadać zawsze Bogu”.
Po Eucharystii rozpoczął się festyn z koncertem zespołu niemaGOtu i różnymi propozycjami religijno-kulturalno-kulinarnymi.
Zobacz także: Papieski serwis specjalny
Koncert zespołu niemaGOtu. Klaudia Cwołek /Foto Gość