Nowy numer 38/2023 Archiwum

Najstarsza Polka skończyła 113 lat! Mieszka w Gliwicach

Z okazji przypadających 10 czerwca urodzin Teklę Juniewicz odwiedził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przekazał jej list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Elegancko ubrana pani Tekla siedziała z gośćmi, z apetytem jedząc tort truskawkowy i oddając się wspomnieniom. "Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy" – opowiadała. "Czuję się świetnie" – zapewniła.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, 40 km od Lwowa. Tam spędziła pierwsze lata swojego życia. Ojciec pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Mama zajmowała się domem. Umarła podczas I wojny światowej. Mała Tekla trafiła do szkoły prowadzonej przez siostry szarytki w Przeworsku, gdzie uczyła się szyć i haftować, pracowała też w kuchni. W 1927 roku wyszła za mąż i przeprowadziła się do Borysławia. W 1945 roku podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami, opuściła Wschód. W drodze do Wałbrzycha, za namową znajomych, Juniewiczowie zdecydowali się wysiąść w Gliwicach. Tutaj znaleźli mieszkanie, a mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni "Sośnica". Po śmierci męża do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Teraz opiekują się nią wnuki.

Przez całe życie pani Tekla była bardzo aktywna. Lubiła towarzystwo i podróże, bardzo dużo czytała. Nadal bardzo lubi oglądać telewizję, zwłaszcza przysłuchiwać się wiadomościom i programom publicystycznym.

-----------------------

Pani Tekla jest najstarszą mieszkanką Polski oraz siódmą w Europie i dwudziestą pierwszą na świecie wśród najdłużej żyjących osób. Wiadomo to na podstawie badań organizacji naukowej Gerontology Research Group (www.grg.org), której polskim korespondentem jest W.J. Kroczek. Dzięki współpracy z rodziną pani Tekli i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie panu Kroczkowi udało się odnaleźć oryginalną metrykę potwierdzającą datę urodzin: 10.06.1906.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast