Bp Jan Kopiec w gliwickiej katedrze udzielił święceń prezbiteratu 6 księżom, którzy zostali skierowani do pracy w parafiach diecezji gliwickiej.
Wszyscy ukończyli Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, gdzie również dziś święcenia przyjęło 10 mężczyzn. A kim są nasi neoprezbiterzy?
- Potrzeba ciągle nowych współpracowników. Dlatego takie świąteczne dzisiaj nasze refleksje i najlepsze myśli co do przyszłości, że nie zabraknie tych, którzy będą włączali się w dzieło uświęcania tego świata - mówił w słowie powitania bp Jan Kopiec. - Módlcie się za tych, którzy dzisiaj odpowiadają na wezwanie Chrystusa przez posługę Kościoła. Niech ten dzień dzisiejszy wzmocni nasze omdlałe ręce i nasze niekiedy nie zawsze jasne perspektywy, które przed nami się otwierają - zachęcał.
Wraz z biskupem gliwickim w prezbiterium obecni byli bp senior Jan Wieczorek i bp Gerard Kusz, licznie zgromadzeni księża, w tym moderatorzy seminaryjni i proboszczowie parafii, z których pochodzą nowo wyświęceni.
W homilii bp Kopiec nawiązał do wizji proroka Izajasza, odnosząc ją do obecnej sytuacji i istoty posługi kapłana.
O udziale w liturgii święceń i o tym, co będzie dalej.
Biskup mówił także o konfrontacji ludzkich wyobrażeń z Bożą prawdą, zadaniach księży, grzechu, który może ich opanować, i nadziei związanych z nowymi kapłanami.
Na rozbudowaną liturgię święceń prezbiteratu składają się: przedstawienie kandydatów, homilia biskupa, przyrzeczenie wybranych, litania błagalna do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżą krzyżem, nałożenie rąk przez biskupów i prezbiterów, modlitwa święceń. Później następuje nałożenie stuły i ornatu, namaszczenie rąk, wręczenie chleba i wina oraz pocałunek pokoju przekazany przez biskupów i innych księży.
W dniu święceń nowi księża otrzymali dekrety posyłające ich na pierwsze parafie:
Na zakończenie neoprezbiterzy dziękowali biskupowi, swoim wychowawcom i rodzicom.