Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zaostrza się protest fizjoterapeutów w GCR "Repty"

Odwołane zabiegi, nieczynne gabinety... Praca lecznicy została sparaliżowana po tym, jak 100 ze 130 fizjoterapeutów skorzystało ze zwolnień lekarskich lub urlopów.

Na co dzień tłoczny hol główny Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich od środy wydaje się jakby opustoszały. Nieliczni pacjenci i pozostały w placówce personel mijają banery informujące o sporze zbiorowym lub odbijają się od drzwi z informacją o proteście i zamknięciu gabinetu do odwołania.

To efekt masowych zwolnień lekarskich lub urlopów na żądanie, z jakich skorzystała znacząca część kadry. Od środy do pracy nie przyszło 100 ze 130-osobowej grupy fizjoterapeutów.

Wcześniej, od 7 maja, pracownicy prowadzili strajk włoski, a także masowo oddawali krew. Już wiadomo, że utrudnienia potrwają co najmniej tydzień, choć mówi się, że później może dojść nawet do strajku głodowego.

Zaostrza się protest fizjoterapeutów w GCR "Repty"   Banery protestacyjne w głównym holu placówki. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Fizjoterapia to główny element rehabilitacji, natomiast inne świadczenia, jak opieka lekarska i pielęgniarska czy terapia zajęciowa, są realizowane. Protest fizjoterapeutów poparli też inni specjaliści, m.in. psycholodzy i logopedzi.

Zgodnie z przekazanymi do śląskiego NFZ raportami pacjenci przebywający w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" mają zapewnione świadczenia medyczne, a dyrekcja ośrodka podejmuje wszelkie działania, aby zaopatrzyć pacjentów na bieżąco, mimo problemów organizacyjnych związanych z nieobecnością personelu medycznego.

Zaostrza się protest fizjoterapeutów w GCR "Repty"   Tak wyglądają drzwi wielu gabinetów w GCR "Repty". Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Protest fizjoterapeutów trwa w całym kraju pod hasłem "Maj bez fizjoterapeuty". Przedstawiciele tej grupy zawodowej podobne działania protestacyjne podejmują m.in. w placówkach w Bełchatowie, Goczałkowicach-Zdroju, Lesznie, Łodzi, Łomży, Włoszczowie czy Żywcu.

Fizjoterapeuci domagają się m.in. podwyżek wynagrodzeń w wysokości 1600 zł, a także dostępu do szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych i lepszego dostępu pacjenta do świadczeń z tego zakresu.

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, fizjoterapeuta po studiach magisterskich zarabia "na rękę" między 1600 a 1800 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama