Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wybudzenie organów w kościele św. Barbary w Bytomiu

Wyremontowane organy firmy Berschdorf z Nysy zabrzmiały już w Wigilię Paschalną. W sobotę zagra na nich prof. Julian Gembalski.

Uroczystość tzw. wybudzania organów w kościele św. Barbary w Bytomiu odbędzie się 27 kwietnia o 15.00. Po pobłogosławieniu instrumentu przez bp. Andrzeja Iwaneckiego zostaną odprawione Nieszpory, a bezpośrednio po nich odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego.

Wybudzenie organów w kościele św. Barbary w Bytomiu   Damian Wyleżoł (po prawej) i Marcin Jurczyk pod koniec prowadzonych prac. Klaudia Cwołek /Foto Gość

65-głosowe organy liczą prawie 80 lat. To największe i zarazem ostatnie organy wybudowane przez firmę Berschdorf z Nysy. Ich generalny remont rozpoczął się w listopadzie 2016 r., a przeprowadziła go firma organmistrzowska Wyleżoł z Zabrza. W czasie jego trwania, w marcu ubiegłego roku, zmarł niespodziewanie jej szef Jan Wyleżoł. Dzieło dokończył jego syn, Damian Wyleżoł, przy pomocy studentów Akademii Muzycznej i organisty kościoła św. Barbary Marcina Jurczyka.

Czytaj także: Wybudzenie do piękna.

Wybudzenie organów w kościele św. Barbary w Bytomiu   Kościół św. Barbary w Bytomiu. Klaudia Cwołek /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama