Nowy numer 40/2020 Archiwum

Dziesięciu nowych psałterzystów

W Gliwicach odbyła się uroczystość ustanowienia nowych psałterzystów. Ukończyli oni kurs, który był 15. edycją przeprowadzoną w diecezji gliwickiej.

W kościele św. Alberta Wielkiego ks. infułat Konrad Kołodziej ustanowił 10 nowych psałterzystów dla diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej.

- Przez szereg godzin kandydaci zdobywali wiedzę liturgiczną oraz umiejętności muzyczne, aby odtąd wykonywać psalm w liturgii. Prośmy Boga, aby ich życie było zgodne z tym, co wyśpiewują - powiedział ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej. Podkreślił, że funkcja psałterzysty wiąże się z proklamowaniem Słowa Bożego podczas liturgii, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do niej.

Dziesięciu nowych psałterzystów   Nowi psałterzyści z ks. inf. Konradem Kołodziejem, ks. Adamem Kozakiem i Mariolą Brzoską, dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. Archiwum prywatne

Ks. Konrad Kołodziej przywołując słowa św. Ambrożego, przypomniał, że śpiewanie psalmów jest szczególnie uprzywilejowaną formą modlitwy Kościoła. W specjalnym obrzędzie pobłogosławił wezwanych imiennie kandydatów do pełnienia funkcji psałterzysty, wręczając im księgę Pisma Świętego ze słowami: „Przyjmij Księgę Słowa Bożego i gorliwie przekazuj je śpiewem, aby wzrastała chwała Boża i świętość Ludu Bożego”. Kandydaci całując ją ze czcią, potwierdzali swoją gotowość do pełnienia funkcji kantora psalmu przez aklamację „Amen”.

Od 15 lat referat ds. muzyki kościelnej gliwickiej kurii razem z Diecezjalną Szkołą Muzyczną II stopnia w Gliwicach prowadzą kursy liturgiczno-muzyczne dla kandydatów do pełnienia funkcji psałterzysty. Do tej pory ukończyło je już kilkaset osób z diecezji gliwickiej i spoza niej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama