GN 37/2021 Archiwum

Węgierski organista w gliwickiej szkole

Warsztaty organowe w Diecezjalnej Szkole Muzycznej w Gliwicach prowadził węgierski organista Balázs Szabó.

Zakończył się jego trzydniowy pobyt na Śląsku na zaproszenie Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Balázs Szabó z Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie prowadził dla uczniów warsztaty organowe.

Jako pedagog pracuje również w budapeszteńskim Konserwatorium Béli Bartóka. Poza organami gra też na fortepianie, klawesynie i fisharmonii.

Lekcje organowe w ramach warsztatów poprowadził przy instrumentach w kościele MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach, gliwickiej katedrze i w siedzibie szkoły. Skorzystało z nich kilkunastu młodych organistów, prezentując utwory różnych stylów i epok.

Węgierski organista w gliwickiej szkole   W warsztatach uczestniczyło kilkunastu młodych organistów. Archiwum szkoły

W minioną niedzielę B. Szabó zainaugurował też swoim recitalem w Tarnowskich Górach tegoroczną, 10. edycję festiwalu "Koncerty organowe w Konwikcie".

W ostatnim czasie do sukcesów uczniów gliwickich szkół kolejny dodał Marcel Krawczak z klasy organów dr Marioli Brzoski. Ten uczeń klasy VI Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu.

Wszystkich zainteresowanych szkoła zaprasza na dzień otwarty w piątek 26 kwietnia od 17.00 do 20.00 w jej siedzibie przy ul. Łużyckiej 1 w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama