GN 37/2021 Archiwum

56 nowych terytorialsów

56 osób przeszkolonych w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę w Gliwicach przysięgę wojskową. To piąta grupa ochotników przechodzących specjalne wojskowe szkolenie.

W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 570 żołnierzy OT. Ponad połowa z nich jest między 31. a 40. rokiem życia. Średnia wieku to 33 lata.

- Stoicie dziś w tym miejscu w szczególnym roku. Roku rozpoczęcia obchodów stulecia powstań śląskich, w otoczeniu waszych koleżanek i kolegów, żołnierzy 13. SBOT, którzy podobnie jak wy podjęli wyzwanie, jakim jest służba ojczyźnie. Nie tylko jako obywatel, ale także w ten wyjątkowy sposób, jako żołnierz - powiedział podczas uroczystej przysięgi płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zaznaczył, gdy po złożeniu przysięgi wrócą do domu, ich koledzy z Wojsk Obrony Terytorialnej nie będą mieli czasu na odpoczynek. - Wasi koledzy ruszą na szkolenie rotacyjne, aby systematycznie i z determinacją pokonywać kolejne wyzwania, przesuwać swoje granice niemożliwego i wypełniać złożone kilka miesięcy temu przyrzeczenie. Niech będą dla was przykładem - mówił płk Białas.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni prawie 19,5 tys. żołnierzy (w tym 16,4 tys. pełniących terytorialną służbę wojskową).

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama