Nowy numer 13/2024 Archiwum

Piekary Śl.: Kopia Całunu Turyńskiego w bazylice

W piekarskim sanktuarium uroczyście poświęcono kopię Całunu Turyńskiego. Wierni będą mogli kontemplować w bazylice wizerunek Jezusa Umęczonego do piątku 15 marca, po czym całun zostanie przeniesiony do kościoła kalwaryjskiego.

Kopia cudownego płótna została przywieziona na Śląsk z Turynu dzięki staraniom ks. Jakuba Tomaszewskiego. Ma identyczne wymiary jak oryginał: 4,36 m długości i 1,1 m szerokości. Docelowo jego miejsce znajdzie się w kościele na piekarskiej kalwarii, gdzie każdego dnia będzie dostępny dla wiernych, eksponowany w olbrzymiej ramie, podobnie jak oryginał w Turynie.

Podczas uroczystej Sumy ks. Krzysztof Fulek, proboszcz parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja, kustosz sanktuarium, poświęcił całun. Uroczystość ta była wprowadzeniem do parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które będą odbywać się od 12 do 15 marca. Nauki rekolekcyjne, skoncentrowane wokół tematu ran Chrystusa, wygłosi paulista ks. Zbigniew Dudek, który od wielu lat zajmuje się Całunem Turyńskim.

- Całun Turyński jest najdroższą i najcenniejszą pamiątką chrześcijaństwa, choć ciągle jeszcze nie do końca odkrytą tajemnicą - mówił podczas homilii ks. Adam Zgodzaj, wikary w sanktuarium. - Nazywamy go także Ikoną Bólu. Stanowi przestrzeń, w której możemy łączyć swój ból z cierpieniem Jezusa Chrystusa.

W piątek 15 marca, na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, kopia całunu zostanie procesyjnie przeniesiona do kościoła na kalwarii. Tam odbędzie się nabożeństwo męki Pańskiej, przygotowane przez Bractwo Kalwaryjskie i chór Legato, zakończone adoracją ran Chrystusa.

- Nie będzie to klasyczna Droga Krzyżowa, a medytacyjna opowieść o męce Pańskiej, z elementami przedstawienia, któremu towarzyszyć będzie śpiew chóru - powiedział nam ks. Zgodzaj. - Pierwsze zręby takich nabożeństw powstały dzięki przygotowaniom do Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej.

Nabożeństwa pasyjne przed kopią Całunu Turyńskiego na kalwarii piekarskiej będą odbywać się także w kolejne piątki Wielkiego Postu - 22 i 29 marca o 19.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy