Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dla nowej historii

W niewielkiej, broszurowej formie ujęte zostały najważniejsze informacje dotyczące sanktuarium Matki Bożej Pokornej i starego opactwa.

Miejscu temu i jego historii poświęcono wiele książek i opracowań. Wydawnictwo, które trafia w ręce osób odwiedzających rudzkie sanktuarium, zostało przygotowane w sposób bardziej skondensowany. A opisuje 20-lecie działalności Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego jako ośrodka formacyjnego przy rudzkim sanktuarium. Autorką opracowania jest Joanna Lepiarczyk, związana z Rudami od 17 lat. Zna tu każdy zakamarek, spotyka się z turystami i pielgrzymami. Widziała, jak przez lata opactwo się zmieniało, a właściwie zostało odbudowane. Była też świadkiem, jak miejsce to odwiedzali dawni mieszkańcy pałacu.

– Pamiętam, jak przyjechał książę Franz Albrecht von Ratibor, kiedy jeszcze były tu ruiny. Chodził po nich i wspominał: tu była sypialnia mamy, tutaj jadalnia, a w tym miejscu spotykaliśmy się z rodziną; przez te okna patrzyliśmy na park. Później książę ponownie odwiedził stare opactwo – na ustanowienie bazyliki, kiedy wszystko było już odbudowane. Do dziś mam przed oczami, jak stoi i płacze, patrząc na pałac. Powiedział wtedy, że nie myślał, że doczeka tego momentu – wspomina autorka. W opracowaniu znalazła się historia zespołu klasztorno-pałacowego i jego odbudowy, a także opis współczesnej kondycji miejsca − i pełnionej funkcji jako przestrzeni do spotkań formacyjnych, wydarzeń kulturalnych i naukowych, a przede wszystkim cel pielgrzymów i turystów, nie tylko z diecezji gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL