Antydepresyjny autobus edukacyjny kursował dziś po Gliwicach.
Specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w autobusie linii A4 informowali, czym jest depresja, jak ją rozpoznać, kiedy i gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Pasażerowie otrzymywali ulotki i zielone wstążeczki – symbol walki z depresją.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaburzenia depresyjne są obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Dlatego nie można ich lekceważyć.
Wśród objawów depresji wymieniane są m.in.: smutek, przygnębienie, płaczliwość, rozdrażnienie, łatwość wpadania w złość lub rozpacz, znudzenie, zniechęcenie, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, w cięższych przypadkach myśli samobójcze, a w przypadku dzieci i młodzieży – silny bunt wobec rodziców, szkoły, nieprzestrzeganie zasad, zachowania agresywne. To oczywiście tylko przykładowe symptomy choroby.
Przyjmuje się, że jeśli objawy depresyjne mają takie nasilenie, że utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu, w szkole i w grupie rówieśniczej oraz gdy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc – do psychologa, pedagoga czy psychiatry.
Na rozdawanych ulotkach znajduje się także "ściąga" zwrotów, jakich nie należy mówić osobie cierpiącej na zaburzenia depresyjne. Np.: Przesadzasz! Przejdzie z wiekiem. Nie przejmuj się! Jak byś tylko chciał, to byś to zmienił. Uśmiechnij się. Weź się w garść!
Akcję zorganizowały gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Zarząd Transportu Metropolitalnego z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, obchodzonego 23 lutego.