Wystawa ta jest przypomnieniem dorobku filmowego Kazimierza Kutza z perspektywy jego pracy i życia na planie.
W tym roku obchodziłby 90. urodziny. Zmarł18 grudnia 2018 r. Wystawa „Kazimierz Kutz. Życie między kadrami” przypomina postać jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych, scenarzystę, publicystę i pisarza, bardzo mocno związanego i kojarzonego ze Śląskiem, choćby przez jego „śląską trylogię”, na którą składają się „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca” albo obraz poświęcony górnikom z Wujka „Śmierć jak kromka chleba”. Na wystawie – której kuratorką jest dr Joanna Lusek, kierownik Działu Historii Muzeum Górnośląskiego – zobaczymy różne etapy jego kariery zawodowej i życia, upływającego „między kadrami”.
Od współpracy z Andrzejem Wajdą i Jerzym Kawalerowiczem, przez filmy „śląskie”, po produkcje powstałe w późnych latach 90. Pokazanych zostało kilkadziesiąt fotografii. To unikatowe zdjęcia, na których bohaterem jest sam reżyser, dokumentujące jego pracę na kilkunastu planach filmowych. Dopełnieniem tych obrazów są fragmenty wywiadu rzeki z Kazimierzem Kutzem z filmu „I blisko, i daleko” z 2018 roku w reżyserii Wojciecha Sarnowicza.
Uzupełnieniem wystawy prezentowanej w bytomskim muzeum może być także propozycja Kina Kosmos w Katowicach – „Rok z Kazimierzem Kutzem. Retrospektywa filmów”, czyli przegląd filmów reżysera, którym towarzyszyć będą spotkania, prelekcje filmoznawców oraz pokazy obrazów dokumentalnych prezentujących sylwetkę reżysera.
Wystawę w Muzeum Górnośląskim (pl. Jana III Sobieskiego 2) można oglądać do 28 kwietnia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się