Nowy numer 09/2020 Archiwum

Kresy – czym są?

Obrazy wybitnych polskich twórców można do czerwca oglądać w Willi Caro.

Wszystkie pochodzą z Mu- zeum Narodowego w Krakowie i już w pierwszym dniu na wernisaż przyciągnęły tłumy zwiedzających. Tematyka Kresów jest bliska wielu mieszkańcom Gliwic, którzy na dawnym wschodnim pograniczu Polski mają swoje korzenie. Na wystawie można zobaczyć między innymi dzieła najsilniej związanego z Kresami Jana Stanisławskiego, Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy Kazimierza Sichulskiego.

Prezentowanym obrazom towarzyszy literacka oprawa i refleksja nad znaczeniem Kresów nie tylko w sensie geograficznym, ale także metafizycznym. Możemy też poznać koleje losu artystów. Na przykład fascynacja Kresami Adama Chmielowskiego, późniejszego Brata Alberta, łączyła się z pobytem latach 1881–1884 w Kudryńcach na Podolu, w majątku jego brata. U niego przechodził rekonwalescencję po przebytym załamaniu nerwowym, które miało miejsce po nieudanej próbie wstąpienia do zakonu jezuitów. Plonem artystycznym tych wydarzeń były pejzaże z tamtych stron, z ruinami zamków i dworów. „Każdy kres jest początkiem czegoś nowego” – czytamy na jednym z opisów, który zachęca nie tylko do podziwiania obrazów, ale także do wejścia we własne przeżycia i emocje.

Wystawę „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” można zwiedzać w Willi Caro w Gliwicach do 23 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama