Nowy numer 08/2020 Archiwum

Dzień numeru 112

Goryl zjadający ludzi, maszyna do szycia, która przestała się odzywać, ale też zatrzymanie oddechu u 3-latka - to zgłoszenia, które odbierają w Katowicach operatorzy Numeru Alarmowego 112 (POSŁUCHAJ).

Operatorzy numeru 112 codziennie mierzą się z sytuacjami poważnymi i mniej poważnymi. Muszą sprawnie oddzielać jedne od drugich. Czasem jest łatwiej, czasem trudniej. Pewna kobieta niedawno prosiła o interwencję z powodu ataku goryla na dom.

- Jednego faceta już u góry zjod. Jo zdążyłach uciyc - tłumaczyła po śląsku zaaferowana kobieta. Podawała wiele szczegółów. W trakcie rozmowy z operatorką dodała istotny szczegół, że zauważyła to zdarzenie w trakcie wyprawy po piwo.

Podobnie abstrakcyjne zgłoszenie od starszej kobiety przyjął inny operator. Kobieta alarmowała, że jej córka przestała się odzywać. Nie zareagowała nawet na słowa "Jola, wychodzimy". Z dalszej części rozmowy jasno jednak wynikało, że dzwoniąca na numer 112 kobieta mówi o swojej... maszynie do szycia.

Operator mimo to nie przerwał połączenia i zadawał dodatkowe pytania. Wykazał się wielką intuicją: po chwili wyciągnął od dzwoniącej, starszej pani informację, że obok maszyny do szycia leży jej 65-letnia, nieprzytomna córka.

Wielkie centrum powiadamiania ratunkowego mieści się w podziemiach Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zatrudnia 101 osób i obsługuje 13 procent zgłoszeń, dokonywanych w Polsce.

Kolejne nagrania na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama