Nowy numer 13/2020 Archiwum

W śródmieściu Gliwic był port…

Muzeum w Gliwicach zaprasza na promocję książki Przemysława Nadolskiego, historyka zajmującego się przeszłością regionu, "Dzieje Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego".

To pierwsza całościowa monografia obu kanałów, przygotowana na bazie archiwaliów polskich i niemieckich, bogato ilustrowana zdjęciami pozyskanymi z różnych źródeł.

„Gdyby nie Kanał Kłodnicki i powstała równocześnie z nim huta żelaza, to Gliwice pozostałyby prowincjonalnym miasteczkiem, jakim były do końca XVIII wieku (…) Swoisty korytarz transportowy, którym biegł Kanał Kłodnicki funkcjonuje zresztą do dziś. Śladem zasypanej w latach pięćdziesiątych drogi wodnej poprowadzono w centrum Gliwic Drogową Trasę Średnicową, oddaną do użytku w roku 2016. Tak więc można by (może z pewną przesadą) uznać, że początki DTŚ na jej gliwickim odcinku datują się od końca XVIII wieku. Historia zawsze ma mniejszy lub większy wpływ na to jak żyjemy dzisiaj” – pisze w swojej monografii Przemysław Nadolski.

Spotkanie z autorem i promocja książki odbędzie się w piątek, 8 lutego o 17.00 w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a). Prowadzić je będzie Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach.

Książkę można kupić w Willi Caro i w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama