Serwis na kilka miesięcy powrócił do Tarnowskich Gór. Na filiżankach można podziwiać miniatury z widokami miasta.
Do końca marca w tarnogórskim muzeum można zobaczyć wystawę „Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla”. Na 12 filiżankach znalazły się obiekty związane z tutejszym górnictwem, m.in. budynki urzędu górniczego i szkoły górniczej, dom Carnalla, kopalnie rud ołowiu i cynku.
Kiedy i gdzie powstał ten unikatowy serwis? Komplet filiżanek z dzbankiem i innymi elementami zastawy dostał w prezencie Rudolph von Carnall, urzędnik i dyrektor szkoły górniczej w Tarnowskich Górach (zresztą dzięki niemu odrodziła się szkoła) w prezencie od swoich uczniów, kiedy w 1844 r. otrzymawszy awans, przeprowadzał się do Zagłębia Ruhry. Oczywiście ze sobą zabrał podarowany serwis. Cenna porcelana trafiła później do Niemieckiego Muzeum Górnictwa w Bochum.
Dzięki Rudolphowi von Carnallowii powstało wiele ważnych obiektów przemysłowych na Górnym Śląsku. Z Tarnowskimi Górami związany był od 1825 r. Pracował w Królewskim Górnośląskim Urzędzie Górniczym, nadzorował m.in. budowę Głębokiej Sztolni Fryderyk, założył centralną płuczkę rud kopalni Fryderyk.
Później, w latach 1856-1861 był dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Był też autorem wielu opracowań i map związanych z górnictwem i geologią. W zbiorach tarnogórskiego muzeum znajduje się jego mapa geognostyczna (geologiczna) Tarnowskich Gór i Bytomia, wydana w 1854 r. Jeden z tutejszych minerałów otrzymał nazwę od jego nazwiska - karnalit.
W niedzielę 3 marca o 15.00 po wystawie będą oprowadzać pracownicy muzeum, przybliżając postać Rudolpha von Carnalla, opowiadając o serwisie i obiektach z zabytkowych filiżanek (wstęp wolny).