Od 1 lutego rusza program pilotażowy płatności kartą w autobusach i tramwajach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na początku projekt ograniczy się do dwóch linii - tramwaju nr 14 i autobusu nr 297.
- Wprowadzamy nowe rozwiązanie, które do tej pory nie funkcjonowało na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - zapowiada Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem. - System przed uruchomieniem został przetestowany i jest gotowy do uruchomienia.
To rozwiązanie znane jest już w wielu innych miastach polskich, między innymi w Jaworznie. Za pomocą karty płatniczej będzie można kupić bilety strefowo-czasowe normalne i ulgowe (jedno miasto/20 minut za 3 zł; dwa sąsiadujące miasta/40 minut za 3,60 zł; trzy i więcej miast/90 minut za 4,40 zł) oraz bilet na przewóz bagażu i zwierząt (za 3 zł). Bilety ulgowe są odpowiednio o 50 proc. tańsze.
Zakup biletu za pomocą karty płatniczej jest bardzo prosty i szybki. Pasażer po wejściu do pojazdu, na czytniku Mennicy Polskiej, wybiera odpowiedni bilet, a następnie płaci za niego zbliżeniowo kartą. Bilet uprawniający do przejazdu zostanie wówczas do niej przypisany. Podczas kontroli wystarczy, że pokaże swoją kartę płatniczą, a kontroler za pomocą specjalnego urządzenia odczyta kupiony za jej pomocą bilet.
Trudnością dla pasażerów może być to, że kupione za pomocą karty płatniczej bilety nie upoważniają do przesiadek na inne linie tramwajowe czy autobusowe. W trakcie programu pilotażowego kontrolerzy będą dysponować ograniczoną liczbą urządzeń, które pozwolą odczytać zakupiony w ten sposób bilet. W innych pojazdach i na innych liniach nie będzie to jeszcze możliwe.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym rozszerzenie dotychczasowego systemu ŚKUP o płatności kartą. Takie rozwiązanie najpierw pojawi się w pojazdach dawnego MZK Tychy, w którym dotąd nie działała ŚKUP. Do końca czerwca zainstalowane zostaną w nich czytniki, które pod koniec roku zaczną obsługiwać karty płatnicze.