Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nigdy nie wyjechaliśmy z ojczyzny

– Nie jesteśmy Polonią, jesteśmy Polakami – mówią o sobie. Na Śląsku kolędowali już po raz dziesiąty.

– Moja rodzina jest polska, od urodzenia słyszałam, że mamy pielęgnować to, co jest naszą tradycją, co zostawili nam przodkowie. Polska to moja druga ojczyzna i chciałabym tutaj się uczyć – mówi. Jej rodzice też przyjeżdżają do pracy w Polsce. W ich domu na co dzień mówi się po ukraińsku, ale podczas wigilii, kiedy dzielą się opłatkiem, rozmawiają zawsze po polsku. W tegorocznych koncertach razem z solistkami wystąpił zespół wokalny Kolorowe Ptaszki, działający przy Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniu im. W. Reymonta w Choroszewie, i taneczny zespół ludowy „Koroliski” z Żytomierza (jego nazwa oznacza „królewskie kwiaty”), w którym tańczy Waleria. W Bytomiu jest po raz drugi. Bardzo podoba jej się to miasto, jego architektura i ludzie, którzy tu mieszkają. Wiktoria Laskowska-Szczur podkreśla, że dzisiaj na Ukrainie dużo rodzin jest mieszanych.

– My wychowani jesteśmy w polskich. Wszystkie nasze tradycje otrzymaliśmy od dziadków i pradziadków. A teraz bardzo ważne jest przekazanie tego młodszemu pokoleniu. Nie tylko języka, tradycji i kultury, ale też polskości, którą mamy w sercu. Przez kilka pokoleń na tych ziemiach nie można było nawet „dzień dobry” powiedzieć po polsku na ulicy – przypomina. Na polskim cmentarzu w Żytomierzu znajdziemy groby rodziców Ignacego Jana Paderewskiego, rodziny Stanisława Moniuszki, rodzin Dąbrowskich, Kraszewskich. Zawsze przed Wszystkimi Świętymi sprzątają tę nekropolię. Bierze w tym udział od 250 do 300 osób. A w Dzień Zaduszny zapalają światełka pamięci z Polski, zebrane w ramach akcji „Podaruj znicz na Kresy”.

Prezes żytomierskiego związku podkreśla, że nie tylko przywracają polską kulturę, ale sami ją tworzą. Polacy są dobrze wykształceni, na przykład po dobrych akademiach muzycznych, co można było usłyszeć w czasie koncertu w Bytomiu. Docenia też kontakty z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach i Urzędem Miasta w Bytomiu. Żytomierz podjął współpracę z Bytomiem, a obwód żytomierski z województwem śląskim. W czasie koncertu wielokrotnie przedstawiając osoby czy zespoły, dodaje: „zasłużony dla kultury polskiej”, bo cenią sobie ten tytuł.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama