Najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy w diecezji gliwickiej.
Miniony rok upłynął pod znakiem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W regionie więcej mówiło się o Barbórce, w związku z wpisaniem jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w grudniu zrobiło się międzynarodowo dzięki gościom szczytu klimatycznego ONZ–COP 24.
Poniżej w migawkach przedstawiamy wybrane najważniejsze wydarzenia w diecezji gliwickiej.
Bp Jan Kopiec udzielił święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu Andrzej Złoczowski W niedzielę Chrztu Pańskiego 7 stycznia w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego. Udzielił ich Jan Kopiec - biskup gliwicki oraz abp Salvatore Pennachio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Było to pierwsze takie wydarzenie w tej katedrze.
Przy ambonce ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce Klaudia Cwołek /Foto Gość Na przełomie stycznia i lutego w pocysterskim Starym Opactwie w Rudach odbyło się doroczne spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego celem było podsumowanie i programowanie pracy na przyszłość.
Przyjechały osoby związane z Fundacją im. Brata Alberta Mira Fiutak /Foto Gość W połowie maja sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach gościło 26. ogólnopolską pielgrzymkę osób związanych z placówkami Fundacji im. Brata Alberta, która świętowała 30-lecie działalności. Jak dotąd, była to największa pielgrzymka z udziałem osób niepełnosprawnych w tym sanktuarium.
Msza św. na rozpoczęcie festiwalu Klaudia Cwołek /Foto Gość Pierwszy Festiwal Życia w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbył się na początku wakacji. Statystyka: 700 uczestników, 7 dni festiwalowego życia ze 168 godzinami nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu. Eucharystii na rozpoczęcie przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.
Bp Jan Kopiec prezentuje podpisane dokumenty synodalne Szymon Zmarlicki /Foto Gość W niedzielę 4 listopada w Gliwicach zakończył się trwający prawie dwa lata I Synod Diecezji Gliwickiej. Prace odbywały się najpierw w zespołach parafialnych, a później w komisjach tematycznych i na sesjach plenarnych. Zapisy dokumentów synodalnych zaczną obowiązywać 25 marca 2019 roku.