Nowy numer 08/2020 Archiwum

Niedziela będzie w całej Polsce dniem żałoby narodowej

W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda pisał na Twitterze: "Dramatyczne wieści ze Śląska: Szanowny Panie Prezydencie, przekazuję smutną wiadomość. Wysoce prawdopodobne, że w kopalni w Karwinie zginęło 11 Polaków. Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. RiP".

W kopalni w Karwinie (Czechy) w wyniku zapalenia się metanu zginęło według ostatnich informacji 13 górników. "Informacje od strony czeskiej są następujące: 12 górników ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej; 13. górnik jest obywatelem czeskim" - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, który udał się na miejsce zdarzenia. "Oczywiście roztoczę opiekę nad wszystkimi rodzinami ofiar górników i nad tymi wszystkimi, którzy przeżyli" - zapowiedział szef polskiego rządu.

Władze kopalni przekazały w piątek rano, że ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została tymczasowo przerwana. W nocy z czwartku na piątek do Czech udali się też polscy ratownicy - dwa pięcioosobowe zastępy zawodowego pogotowia górniczego - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

« 1 »

Polecamy

 • zdziwiony
  21.12.2018 14:54
  Szanowni Państwo, rozważanie czy niedziela jest dobrym dniem, czy nie, jest trochę nie na miejscu. Mieszkam w bardzo bliskiej odległości od miejsca tej tragedii, i poruszyła ona bardzo mocno wiele rodzin naszego regionu, tak mocno związanego z górnictwem. Żałoba narodowa jest symbolicznym uczczeniem pamięci tych, którzy zginęli, a kwestia, że niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania jest bardziej kwestią liturgicznego życia Kościoła. Można na to tak popatrzeć, że tym bardziej właśnie w Dzień Pański, w świetle zmartwychwstania łatwiej pogodzić się z taką tragedią. Również modlitwy zanoszone np. w czasie niedzielnych Mszy Świętych mogą być pięknym świadectwem trwania Kościoła na modlitwie w obliczu czyjegoś trudnego doświadczenia, jak również pokazać jedność narodu w dzień żałoby narodowej.
  doceń 13
 • Slavko
  21.12.2018 18:34
  Karwi a to była Polska za Piastów i w 1918-1919,1938-1939,miasto Gustawa Morcinka, polscy górnicy bronili jej przed czeska agresja w1919r. Decyzja o żałobie słuszna.
  doceń 4
 • jan
  21.12.2018 20:20
  Niedziela „Jest Paschą tygodnia, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, dopełnienie w Nim dzieła pierwszego stworzenia i początek «nowego stworzenia» (por. 2 Kor 5, 17). Jest dniem, w którym z uwielbieniem i wdzięcznością wspominamy pierwszy dzień istnienia świata, a zarazem zapowiedzią «dnia ostatniego», oczekiwanego z żywą nadzieją, w którym Chrystus przyjdzie w chwale (por. Dz 1, 11; 1 Tes 4, 13-17) i Bóg «uczyni wszystko nowe» (por. Ap 21, 5)”. Dlaczego sobota nie jest dniem żałoby , Wielebny Prezydencie.
  doceń 5
 • odnaleziona
  23.12.2018 02:39
  Szanowni Państwo z komentarzy powyżej lub poniżej : każdy dzień na okazanie smutku po zmarłych jest właściwy, myślę, że Pan Bóg nie obrazi się na ludzi za okazanie współczucia, opuszczenie flag to nie tylko gest..to połączenie się jako Naród Polski z bólem Rodzin, które straciły tam bliskich. Oni z pewnością nie będą teraz cieszyć się przedświątecznymi przygotowaniami i myślę, że takie zjednoczenie się z Rodzinami, które odczuwają tak ogromny ból to właśnie jak najbardziej właściwy gest.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama