Nowy numer 14/2020 Archiwum

COP24: Jest porozumienie i dokument końcowy

Pakiet Katowicki szczytu klimatycznego ONZ strony podpisały w sobotę późnym wieczorem.

Dokument końcowy to plan realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r.

Propozycja dokumentu końcowego została opublikowana w sobotę wieczorem. Na rozpoczętej po 21.30 sesji plenarnej prezydent COP24 Michał Kurtyka pytał o sprzeciw w poszczególnych punktach dokumentu.

Wobec ich braku ogłosił przyjęcie dokumentu końcowego. Decyzje ONZ podejmowane są bowiem jednomyślnie, w drodze konsensusu.

Porozumienie paryskie z 2015 r. było pierwszą globalną umową klimatyczną, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu.

Zadaniem poszczególnych państw było podjęcie działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie nie stanowi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

COP24 w Katowicach trwał od 2 grudnia, zgromadził on ok. 20 tys. uczestników. Kolejny szczyt klimatyczny ONZ ma odbyć się w Chile.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • seitz
    16.12.2018 22:06
    "Niemcy są największym na świecie producentem i konsumentem wysoce emisyjnego węgla brunatnego." A nas się czepiają.
    źródło: www.energetyka24.com/wegiel-po-niemiecku-czyli-jak-sie-dekarbonizowac-bez-dekarbonizacji
    doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama