Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowy bolid z Politechniki Śląskiej

Waży zaledwie 220 kg, do setki przyspiesza w 3,5 sekundy, a do tego został wykonany z najnowocześniejszych materiałów - to najnowszy pojazd studenckiego zespołu PolSl Racing.

Bolid Quarado - efekt wielomiesięcznej pracy młodych inżynierów z gliwickiej uczelni - został dzisiaj oficjalnie zaprezentowany w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko".

Pojazd został skonstruowany, aby zawalczyć o podium w prestiżowych zawodach Formula Student. Poprzedni pojazd zespołu PolSl Racing - motocykl z napędem elektrycznym "Elektra" - wywalczył podwójne złoto w zawodach Smart Moto Challenge we Wrocławiu.

Najnowszy bolid Quarado to znacznie udoskonalona i lżejsza wersja poprzedniego bolidu SW-01. Główne cele, które przyświecały młodym naukowcom podczas jego konstruowania, to przede wszystkim poprawa osiągów bolidu. Udało im się to zrealizować poprzez redukcję masy pojazdu, ale również modyfikację jednostki napędowej i układu jezdnego. Wiąże się to ze zmianą koncepcji prawie wszystkich podzespołów samochodu.

- Naszym głównym zadaniem było zbudowanie bolidu, który byłby o 25 proc. lepszy pod każdym względem od poprzedniego. Byliśmy pewni, że uda nam się zbudować pojazd, który mógłby konkurować z najlepszymi. Wyniki badań eksperymentalnych przerosły nasze oczekiwania - mówił podczas prezentacji Maciej Marzec, lider projektu SW-02, czyli bolidu Quarado.

Ulepszony bolid waży 220 kg, natomiast moc silnika zwiększyła się z 75 do 95 koni mechanicznych. Jest zatem lżejszy od pierwowzoru o 60 kg, co przełożyło się też na lepsze przyspieszenie. SW-02, czyli Quarado, osiąga bowiem prędkość 100 km na godz. w 3,5 sekundy. Poprzednik robił to o sekundę wolniej. Ponadto to pierwszy tego typu pojazd Politechniki Śląskiej z pełnym pakietem aerodynamicznym.

W najbliższej przyszłości bolid przejdzie szereg testów, które będą źródłem danych, następnie kierowcy przejdą szkolenia, aby polepszyć umiejętności na zawodach. Kolejnym etapem będzie wykonanie prac rozwojowych, a następnie wprowadzenie modyfikacji. Latem młodzi inżynierowie chcą wystawić Quarado na zawodach Formula Student.

Prezentacja była też okazją do podsumowania 5-lecia działalności PolSl Racing oraz przedstawienia planów na przyszłość. Obecnie zespół tworzy 45 studentów. Zrzesza on pasjonatów z niemal wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej. Zajmuje się budową prototypowych pojazdów o napędzie spalinowym i elektrycznym i reprezentuje Politechnikę Śląską na prestiżowych zawodach, wystawach czy wydarzeniach popularnonaukowych.

Nowy bolid z Politechniki Śląskiej   Bolid Quarado - najnowocześniejsze dzieło młodych inżynierów z Politechniki Śląskiej Materiały prasowe

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy