Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jaki świat zostawimy naszym potomkom?

− Należy angażować rozum i serce w zdobywanie dóbr ziemi, naszej matki i żywicielki – mówił bp Andrzej Iwanecki na Mszy św. w intencji górników.

W Barbórkę górnicy przez lata związani zwłaszcza z likwidowaną kopalnią „Makoszowy” w Zabrzu uczestniczyli we Mszy św. w kościele Krzyża Świętego na osiedlu Janek. W homilii bp Iwanecki apelował o rozsądną eksploatację złóż. – Wydobywając skarby ziemi – „czarne złoto”, jak je określamy – nie należy czynić tego w sposób rabunkowy, pazerny, niebezpieczny i krótkowzroczny. Nie chodzi przecież o wyżywienie i ogrzanie jednego pokolenia, ale o troskę o przyszłe pokolenia i o to, jaką ziemię zostawimy naszym potomkom – zaznaczył.

Kopalnia w Makoszowach po kryzysie w polskim górnictwie w 2015 roku trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ostatnia, symboliczna tona węgla, wyjechała na powierzchnię o północy z 30 na 31 grudnia 2016 roku. Od tamtej pory zakład jest likwidowany i pustoszeje, a proces ten ma potrwać do 2021 r. Większość pracowników znalazła zatrudnienie w innych kopalniach, natomiast część kadry nadal pracuje przy likwidacji zakładu. Co jakiś czas pojawiają się głosy w sprawie przywrócenia tam wydobycia węgla, którego złoża szacuje się na 150 mln ton. Do pomysłu powracają zarówno samorządowcy, inwestorzy, jak i sami pracownicy. Będzie to jednak coraz trudniejsze, biorąc pod uwagę postępującą likwidację kopalni, która ma zakończyć się zasypaniem szybów, przeciwko czemu opowiadają się związki zawodowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama