Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pomysł zrodził się w Rusinowicach

Ks. Franciszek Balion - poprzedni i ks. Kazimierz Tomasiak - obecny dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach wzięli udział w inauguracji 25. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Konferencja prasowa z tej okazji odbyła się w Centrum Luterańskim w Warszawie.

Ks. Marian Iżycki, dyrektor Caritas Polska przypomniał historię akcji, podczas której rozprowadzane są świece na wigilijny stół. W pierwszym roku rozprowadzono ich 250 tys., a przez 25 lat ponad 50 mln. W tym roku do sprzedaży trafi 2,5 mln świec. – Ta świeca to pewien symbol. Tworzy polską wigilię. Świeca jest tym znakiem, symbolem, który nas jednoczy, który pokazuje, że jesteśmy wspólnotą – mówił dyrektor Caritas Polska.

W inauguracji wzięli udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przedstawiciele różnych Kościołów i instytucji. Obecni byli także ks. Franciszek Balion – poprzedni i ks. Kazimierz Tomasiak – obecny dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego im. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach w diecezji gliwickiej. To tam, na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1993 roku, zrodził się pomysł wigilijnej świecy Caritas, której światło rok później zajaśniało na stołach w całej Polsce.

Pomysł zrodził się w Rusinowicach   Ks. Franciszek Balion zapala świecę na inauguracji 25. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Maciej Kalbarczyk /Foto Gość Dochód ze sprzedaży świec przeznaczany jest na pomoc potrzebującym dzieciom – wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, edukację, rehabilitację i leczenie. Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest dziełem ekumenicznym, tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła katolickiego, Diakonię Kościoła ewangelickiego i Eleos Kościoła prawosławnego.

Akcję można wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Pomysł zrodził się w Rusinowicach   Świece 25. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Maciej Kalbarczyk /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama