Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wyróżnienie dla atrakcji Zabrza

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza otrzymał certyfikat "Najlepszy Produkt Turystyczny 2018 roku".

Wyróżnienie to przyznała Polska Organizacja Turystyczna podczas gali, która 26 listopada zorganizowana została w Warszawie.

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza tworzą: edukacyjny Park 12C, zabytkowa Łaźnia Łańcuszkowa z barem bistro, podziemia kopalni "Królowa Luiza", zabrzański odcinek Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (z podziemną trasą wodną z łódkami), strefa naziemna wokół szybu Carnall (przy Łaźni Łańcuszkowej).

- Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego naszego miasta, nadajemy nowe funkcje kopalniom i innym przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię i tradycję regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość - powiedziała uczestnicząca w gali Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - W tym właśnie celu ciągle rozbudowujemy ofertę turystyczną i przygotowujemy ofertę kulturalną oraz rekreacyjną, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

Według danych Śląskiej Organizacji Turystycznej, zabrzańskie obiekty są jednymi z najchętniej odwiedzanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

- Pokazujemy to, co charakterystyczne dla Śląska, czyli pracę górnika. Prezentujemy narzędzia oraz maszyny górnicze. Zaznaczę, że wiele z nich działa. Goście mogą zobaczyć na własne oczy m.in. pracę kombajnu górniczego, wsiąść do kolejki podwieszanej czy wybrać się na szychtę. Warto przekonać się samemu, co kryją mroki naszych kopalń - zachęca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

Konkurs POT ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych, których efektem jest tworzenie produktów turystycznych.

W ramach Muzeum Górnictwa Węglowego funkcjonuje kopalnia "Guido" z trzema poziomami zwiedzania, salą koncertową i podziemnym pubem, kompleks Sztolnia Królowa Luiza, a także muzeum, w którym mieszczą się zbiory związane z górnictwem. Bogata oferta turystyczna jest uzupełniona licznymi działaniami dla różnych grup odbiorców.

Wyróżnienie dla atrakcji Zabrza   Sztolnia Królowa Luiza UM Zabrze

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy