GN 08/2020 Archiwum

IPN rozdaje kalendarze

Dostanie je 100 osób, które pierwsze zgłoszą się od poniedziałku 19 listopada w centrum edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. św. Jana w Katowicach.

Rozdawanie kalendarzy zacznie się 19 listopada i potrwa do wyczerpania zapasów. Przystanek Historia zaprasza od 9.00 do 15.00. Ta akcja nazywa się „100 kalendarzy na stulecie odzyskania niepodległości”.

W kalendarzu znalazły się zdjęcia wykonane w 1919 roku związane z wojną polsko-czeską o Śląsk Cieszyński oraz z I powstaniem śląskim. Są na nich zdjęcia żołnierzy i powstańców śląskich - w tym także internowani po pierwszym powstaniu w dawnym obozie jenieckim w Świętoszowie. Jest także znakomita fotografia sanitariuszek Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, które w I powstaniu śląskim organizowały pomoc medyczną.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości katowicki IPN zaczął także akcję odnawiania nagrobków powstańców śląskich. Ma ona potrwać do 2022 roku. Akcja została już zainaugurowana na cmentarzu w Starym Chorzowie, gdzie zostało odnowionych pięć nagrobków powstańców.

- Kilka dni temu zgłosili się do nas członkowie rodziny szóstego powstańca. Wiedzieliśmy, że jest pochowany na tym cmentarzu, ale nie wiedzieliśmy, w którym miejscu. Dzięki rodzinie jego nagrobek zostanie odtworzony - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

W listopadzie będzie też gotowy album poświęcony Wojciechowi Korfantemu, przygotowany przez historyków IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama