Nowy Numer 43/2021 Archiwum

IPN rozdaje kalendarze

Dostanie je 100 osób, które pierwsze zgłoszą się od poniedziałku 19 listopada w centrum edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. św. Jana w Katowicach.

Rozdawanie kalendarzy zacznie się 19 listopada i potrwa do wyczerpania zapasów. Przystanek Historia zaprasza od 9.00 do 15.00. Ta akcja nazywa się „100 kalendarzy na stulecie odzyskania niepodległości”.

W kalendarzu znalazły się zdjęcia wykonane w 1919 roku związane z wojną polsko-czeską o Śląsk Cieszyński oraz z I powstaniem śląskim. Są na nich zdjęcia żołnierzy i powstańców śląskich - w tym także internowani po pierwszym powstaniu w dawnym obozie jenieckim w Świętoszowie. Jest także znakomita fotografia sanitariuszek Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, które w I powstaniu śląskim organizowały pomoc medyczną.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości katowicki IPN zaczął także akcję odnawiania nagrobków powstańców śląskich. Ma ona potrwać do 2022 roku. Akcja została już zainaugurowana na cmentarzu w Starym Chorzowie, gdzie zostało odnowionych pięć nagrobków powstańców.

- Kilka dni temu zgłosili się do nas członkowie rodziny szóstego powstańca. Wiedzieliśmy, że jest pochowany na tym cmentarzu, ale nie wiedzieliśmy, w którym miejscu. Dzięki rodzinie jego nagrobek zostanie odtworzony - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

W listopadzie będzie też gotowy album poświęcony Wojciechowi Korfantemu, przygotowany przez historyków IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama