Podajemy oficjalne wyniki wyborów samorządowych do sejmiku oraz w największych miastach regionu i analizujemy możliwe scenariusze.
Powiaty
Co ciekawe i warte zauważenia, znacznie mniej naznaczone partyjnymi zmaganiami są wyniki wyborów do rad powiatów – wyraźnie dominują w nich lokalne ugrupowania, choć da się dostrzec również tendencje analogiczne do tych występujących na poziomie miejskim.
W powiecie gliwickim największą liczbę mandatów – 9 – zdobył komitet Zgoda i Przyszłość. Po 5 mandatów otrzymają komitet Moja Gmina Nasz Powiat oraz Prawo i Sprawiedliwość, a 4 – Porozumienie Mieszkańców Powiatu Gliwickiego.
W powiecie lublinieckim widać zamiłowanie mieszkańców do swoich terenów, bo mandaty podzielą między sobą Wspólnota Ziemi Lublinieckiej (6), Porozumienie Samorządowe Ziemi Lublinieckiej (6), komitet wyborczy wyborców Ziemi Lublinieckiej (2) oraz – jakby niepasujący tutaj – PiS (5).
W powiecie tarnogórskim największym poparciem cieszy się Inicjatywa Obywatelska (9 mandatów), co nie dziwi, biorąc pod uwagę rezultaty wyborów na burmistrza i do rady miasta. Dużo, bo 8 mandatów, zdobył też PiS, następnie KO – 5, Nasz Samorząd – 2 i Przyjazny Samorząd – 1.
Takie odpartyjnienie samorządów – widoczne zwłaszcza w wyborach do rad powiatów – świadczy o tym, że mieszkańcy wolą oddać stery władzy w swojej okolicy w ręce ludzi, którym lokalne sprawy są bliższe niż polityczne wojny na szczytach.
Ważne jednak, żeby podobnych wojenek nie rozpętywać na niższym szczeblu i dążyć raczej do porozumienia, niż do prowadzenia interesownych gier.