Nowy numer 08/2020 Archiwum

Kto zaopiekuje się chorymi?

– Nie można dać po caritasowemu zastrzyku ani wykonywać innych usług medycznych po kościelnemu. Wykonujemy to samo, ale nie tak samo; ta sama usługa, ale inna obsługa – mówił ks. Arnold Drechsler o finansowaniu opieki medycznej oferowanej przez Caritas.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektorzy diecezjalnych Caritas z Gliwic i Opola – ks. Rudolf Badura i ks. Arnold Drechsler – oraz szef śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Szafranowicz opowiedzieli się za zmianami kryteriów przy ocenie ofert na długoterminową opiekę domową. Deklaracja padła w kontekście konkursu na udzielanie świadczeń w tym zakresie, który w najbliższym czasie zamierza ogłosić śląski NFZ.

Ksiądz Iżycki stwierdził, że „warunki finansowania i środki finansowe pochodzące z instytucji takich jak NFZ czy PFRON dla tego typu działań muszą w najbliższym czasie ulec poprawie, bo w niedługim czasie – mimo wielu wysiłków – nie będzie komu opiekować się chorymi w naszej ojczyźnie”.

Ks. Drechsler zauważył, że przełożenie ciężaru opieki z placówek leczniczo-opiekuńczych na domowe środowisko pacjenta angażuje jego rodzinę w jej finansowanie, jednak rodzina nie może zostać w tej sytuacji sama. Stawiając na jakość i wysokie standardy opieki, ks. Drechsler powiedział, że Caritas w pewnym sensie „ewangelizuje i humanizuje” usługi opiekuńcze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama