GN 08/2020 Archiwum

Ile zapłacimy za prąd na Śląsku?

Trudna decyzja w sprawie metropolitalnej grupy zakupowej energii elektrycznej.

Metropolitalna grupa zakupowa, która zrzesza 88 podmiotów, w tym wszystkie miasta i gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, musi się zmierzyć ze skutkami bezprecedensowych podwyżek cen.

Możliwych jest kilka wariantów, każdy będzie miał wpływ na rozwój i sytuację budżetową miast i gmin Metropolii. Decyzja w sprawie dalszych losów przetargu na dostawy energii elektrycznej w latach 2019-2020 zapadnie 3 października.

Na podstawie przeprowadzonego w kwietniu i maju szacowania wartości zamówienia uczestnicy grupy zakupowej zabezpieczyli w swoich budżetach łącznie ponad 336,5 mln zł. Do przetargu przystąpiły trzy podmioty, lecz najtańsza oferta, złożona przez spółkę Tauron Sprzedaż, opiewa na przeszło 402 mln zł.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy cena wzrosła zatem ponad 65 milionów. To znacznie więcej niż spodziewali się uczestnicy grupy zakupowej.

- Ponad 20 lat analizuję rynek energii elektrycznej. Z taką skalą wzrostów cen spotykam się po raz pierwszy - komentuje Leszek Rojczyk, zewnętrzny ekspert GZM, prezes spółki Energia Optimum.

Dla miast i gmin to olbrzymi problem, który może rzutować na realizację zadań i kondycję budżetową. W przypadku dużych miast to konieczność wydania na zakup energii elektrycznej nawet o 10 do 12 mln zł więcej.

W przypadku wycofana się do 3 października któregokolwiek z uczestników przetargu, konieczne będzie rozpisanie nowego, tym razem wyłącznie na 2019 rok, oraz powołanie nowej grupy zakupowej.

- Jest to obarczone ryzykiem. Mało czasu, ewentualne odwołania mogą sprawić, że uczestnicy grupy w najbardziej niekorzystnym wariancie musieliby przez krótki czas korzystać z oferty rezerwowej, która byłaby droższa - oceniał przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak na konferencji prasowej zwołanej we wtorek.

Dziennikarze dopytywali K. Karolczaka, czy oznacza to, że władze metropolii są przyparte do muru. - Można tak to określić, ale jest to sytuacja zupełnie niezależna od nas, na którą nie mamy żadnego wpływu. W podobnej sytuacji są samorządy, spółki miejskie i firmy w całej Polsce - komentował przewodniczący.

W skład grupy zakupowej wchodzi łącznie 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych. To nie tylko gminy i miasta, które tworzą GZM, ale również partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju.

Energia elektryczna ma być dostarczana m.in. do stadionów w Tychach, Gliwicach, Zabrzu; do wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i Stadionu Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama