Zmarł Adam Fudali

Były prezydent Rybnika odszedł 25 września po długiej chorobie. AKTUALIZACJA: znany jest już termin pogrzebu.

Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 28 września. O 9.30 zacznie się w bazylice św. Antoniego w Rybniku różaniec w intencji zmarłego. Mszę św. pogrzebową zaplanowano na 10.00. Po jej zakończeniu zgromadzeni przejadą na cmentarz komunalny - wjazd od strony kaplicy cmentarnej (ul. Rudzka 70 b).

Prezydentem Rybnika Adam Fudali był aż przez 16 lat: od 1998 do 2014 roku. W ciągu jego czterech kadencji Rybnik bardzo zmienił się na plus. Miał 67 lat.

Ludzie, którzy znali go pobieżnie, nawet się nie domyślali, że jest niepełnosprawny - Adam Fudali nie miał bowiem obu nóg. Stracił je jako młody, 19-letni chłopak, w czasie wypadku w pracy na kolei. Gdy leżał pod ciężką kolejową maszyną i usuwał w niej usterkę elektryczną, nadjechał pociąg, nie pozostawiając mu czasu na ucieczkę.

Wykazał się hartem ducha. Nie załamał się po amputacji nóg, ale natychmiast nauczył się chodzić za pomocą protez. Ożenił się, urodziło mu się czworo dzieci. Prowadził zakład szklarski, a po upadku komunizmu, w 1990 roku, został radnym Rybnika.

W 1998 r. został prezydentem miasta w miejsce Józefa Makosza.

Adam Fudali był wtedy w Akcji Wyborczej Solidarność (AWS). Później był też związany z Porozumieniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W Rybniku stał na czele lokalnego ugrupowania Blok Samorządowy Rybnik.

Po 16 latach rządów, w 2014 r., w drugiej turze przegrał wybory na prezydenta miasta z Piotrem Kuczerą z Platformy Obywatelskiej. Choć nie był już prezydentem, przez kolejne dwa lata do 2016 r. był przewodniczącym Rady Miasta.

Za rządów Adama Fudalego cały Rybnik został objęty siecią kanalizacyjną, unowocześniona została oczyszczalnia. Wydał zgodę na budowę w ścisłym centrum dwóch wielkich centrów rozrywkowo-handlowych - Focusa i Plazy.

Choć ta decyzja była uznawana za kontrowersyjną, czas pokazał, że jej efekty były dobre. M.in. dzięki temu w ścisłym centrum Rybnika wraz z rynkiem nadal intensywnie toczy się życie - co nie w każdym mieście się udaje.

Bardzo zabiegał o budowę rybnickiego odcinka dwupasmowej drogi Racibórz-Pszczyna z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Wskazywał, że w wielkim stopniu zmniejszą się wtedy rybnickie korki. Następca Adama Fudalego w fotelu prezydenta miasta podjął tę koncepcję i budowa drogi niedawno się zaczęła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..