Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nie wiemy, jaki będzie plon

Do sanktuarium Matki Bożej Pokornej przyjechali rolnicy, ogrodnicy i działkowcy, żeby podziękować za tegoroczne plony.

Mszy święta w bazylice 16 września przewodniczył bp Jan Kopiec. W homilii nawiązał do przypowieści o siewcy z czytanego fragmentu Ewangelii. – Nad wszystkim czuwa Ten, który daje wzrost. Wszystko pochodzi od Pana, tak jest od wieków. Zanim powstał wielki przemysł, ludzie trudzili się, patrząc, jak ziarno wrzucone w ziemię wzrastało siłą otrzymaną od samego Stwórcy. Nie wiemy, jaki będzie plon, bo jedne ziarna dają 30-krotny, inne 60-krotny, nieliczne 100-krotny. Dzisiaj z wdzięcznością możemy powiedzieć „Panie Boże, napracowaliśmy się, ale warto było”.

Bo oglądając plony, możemy cieszyć się, że nikomu nie zabraknie chleba. Ileż trzeba pokory i uczciwego spojrzenia na siebie, żeby zobaczyć, że nie my jesteśmy wyłącznymi autorami tych wszystkich sukcesów – powiedział. Biskup gliwicki przypomniał, że zwykle przy okazji dożynek nie tylko dziękujemy.

– Również apelujemy do rządzących, by chleb był sprawiedliwie dzielony, by nie było ludzi pokrzywdzonych, zmęczonych i odsuniętych na margines. Trzeba też pamiętać, że pokój, zarówno polityczny, jak i społeczny, zależy od dobrego prawa, sprawiedliwych rządów i bardzo odpowiedzialnych decyzji – podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama