Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Chciałbym, żeby coś po nas zostało

Chciałbym, żeby coś po nas zostało przejdź do galerii

Wystawa fotografii w Rudach  
Wystawa "Zobaczyć odbudowę" w galerii Starego Opactwa Izabella Paskuda
⏮ ⏪
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
  • Wystawa fotografii w Rudach
⏩ ⏭

Kto jeszcze pamięta, jak dawniej wyglądało to miejsce? Do tych obrazów sprzed lat można wrócić dzięki wystawie fotografii Marka Tomasiaka.

Mira Fiutak Mira Fiutak

|

29 sierpnia 2018 GOSC.PL

dodane 29 sierpnia 2018
aktualizacja 31 sierpnia 2018
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Wernisaż odbył się dzisiaj w galerii Starego Opactwa w Rudach. Zdjęcia te autor wykonywał na przestrzeni kilkunastu lat, od 2005 do 2018 roku, regularnie utrwalając to, co działo się w pocysterskim opactwie. I jak zmieniało się wraz z kolejnymi etapami jego odbudowy. Opowiadał o tym podczas otwarcia wystawy ks. Jan Rosiek, dyrektor działającego tu diecezjalnego Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego.

Wybór fotografii na wystawę zatytułowaną „Zobaczyć odbudowę” nie był łatwy. Archiwum Marka Tomasiaka, który dokumentował zmiany, jakie zachodziły w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym, liczy ponad 100 tysięcy zdjęć. Na wystawie można zobaczyć prawie 200 z nich.

Chciałbym, żeby coś po nas zostało   Marek Tomasiak podczas wernisażu wystawy opowiadał o opactwie Izabella Paskuda - Bardzo dobrze wspominam tych 5 lat, kiedy pracowałem w Starym Opactwie. Zawsze miałem przy sobie aparat. Na bieżąco robiłem zdjęcia, jak tylko coś się działo, ale też dla dokumentacji. Interesuje mnie historia, chciałbym, żeby po nas coś zostało. Chciałem też pokazać to wszystko, co zostało tutaj dokonane, i ludzi, którzy tu pracowali - mówi o wystawie autor. - Tworzę sobie też własną kronikę opactwa. Bardzo wciągnęło mnie dokumentowanie tej naszej historii, dlatego zbieram też stare fotografie i dawne pocztówki Rud - opowiada Marek Tomasiak.

Jego ulubionym obiektem do fotografowania jest wirydarz. - To piękne miejsce w środku opactwa, zmieniające się razem z czterema porami roku - zauważa. Z aparatem fotograficznym towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w Starym Opactwie i w sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Jego zdjęcia można oglądać na stronie internetowej rudzkiej parafii i opactwa.

Część zdjęć, które nie trafiły na wystawę, prezentowana jest w postaci pokazów multimedialnych. Ekspozycję w Galerii Sztuki w Starym Opactwie można oglądać do 4 listopada.

« ‹ 1 › »
Wystawa fotografii w Rudach

Foto Gość DODANE 29.08.2018 AKTUALIZACJA 30.08.2018

Wystawa fotografii w Rudach

​Rudy, 29.06.2018. W Galerii Sztuki w Starym Opactwie odbył się wernisaż wystawy fotografii Marka Tomasiaka zatytułowanej "Zobaczyć odbudowę".  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • MAREK TOMASIAK
  • RUDY
  • STARE OPACTWO RUDY
  • WYSTAWA FOTOGRAFII

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X