Kto jeszcze pamięta, jak dawniej wyglądało to miejsce? Do tych obrazów sprzed lat można wrócić dzięki wystawie fotografii Marka Tomasiaka.
Wernisaż odbył się dzisiaj w galerii Starego Opactwa w Rudach. Zdjęcia te autor wykonywał na przestrzeni kilkunastu lat, od 2005 do 2018 roku, regularnie utrwalając to, co działo się w pocysterskim opactwie. I jak zmieniało się wraz z kolejnymi etapami jego odbudowy. Opowiadał o tym podczas otwarcia wystawy ks. Jan Rosiek, dyrektor działającego tu diecezjalnego Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego.
Wybór fotografii na wystawę zatytułowaną „Zobaczyć odbudowę” nie był łatwy. Archiwum Marka Tomasiaka, który dokumentował zmiany, jakie zachodziły w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym, liczy ponad 100 tysięcy zdjęć. Na wystawie można zobaczyć prawie 200 z nich.
Marek Tomasiak podczas wernisażu wystawy opowiadał o opactwie Izabella Paskuda - Bardzo dobrze wspominam tych 5 lat, kiedy pracowałem w Starym Opactwie. Zawsze miałem przy sobie aparat. Na bieżąco robiłem zdjęcia, jak tylko coś się działo, ale też dla dokumentacji. Interesuje mnie historia, chciałbym, żeby po nas coś zostało. Chciałem też pokazać to wszystko, co zostało tutaj dokonane, i ludzi, którzy tu pracowali - mówi o wystawie autor. - Tworzę sobie też własną kronikę opactwa. Bardzo wciągnęło mnie dokumentowanie tej naszej historii, dlatego zbieram też stare fotografie i dawne pocztówki Rud - opowiada Marek Tomasiak.
Jego ulubionym obiektem do fotografowania jest wirydarz. - To piękne miejsce w środku opactwa, zmieniające się razem z czterema porami roku - zauważa. Z aparatem fotograficznym towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w Starym Opactwie i w sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Jego zdjęcia można oglądać na stronie internetowej rudzkiej parafii i opactwa.
Część zdjęć, które nie trafiły na wystawę, prezentowana jest w postaci pokazów multimedialnych. Ekspozycję w Galerii Sztuki w Starym Opactwie można oglądać do 4 listopada.