Nowy numer 08/2020 Archiwum

Czy pomnik z Gliwic stanie pod Wiedniem?

Niepewne losy monumentu przedstawiającego króla Jana III Sobieskiego szarżującego na Osmanów. Winna... poprawność polityczna.

Pokaźnych rozmiarów pomnik powstał w odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych według projektu znanego artysty prof. Czesława Dźwigaja z 2015 roku. Ma prawie 8 metrów długości i 3 metry wysokości.

Monument przedstawiający króla Jana III Sobieskiego wraz z husarią w natarciu ma stanąć na wzgórzu Kahlenberg w Austrii 12 września, w 335. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Jednak kryzys migracyjny i poprawność polityczna austriackich władz sprawiły, że wciąż trwają negocjacje dotyczące lokalizacji.

W połowie lipca z podwiedeńskiego wzgórza zniknęła tablica z wizualizacją pomnika i informacjami w dwóch językach, po polsku i niemiecku, chociaż stała od trzech lat w miejscu przygotowanym już do ustawienia rzeźby.

Miejsce ustawienia pomnika było efektem ustaleń pomiędzy stroną polską a austriacką. Tymczasem, krótko przed odsłonięciem, gdy niemal wszystko jest już gotowe, los wartego ok. 1,5 mln zł monumentu jest niepewny. Wiadomo, że w sprawę zaangażował się już polski rząd, ale Austriacy sugerują, by stanął gdzieś w naszym kraju.

Nic dziwnego, że w obecnej sytuacji politycznej pomnik upamiętniający odsiecz wiedeńską, w czasie której wojska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego obroniły Europę przed islamem, jest zbyt niewygodny dla austriackich władz.

Co ciekawe jednak, w Wiedniu znajdują się dwa inne pomniki przedstawiające udział w bitwie ukraińskich kozaków.

Czy pomnik z Gliwic stanie pod Wiedniem?   Husaria jest przedstawiona w sposób przypominający formującą się za królem kulę ognia Zdzisław Daniec

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • gloswolny
    26.08.2018 21:03
    Gdyby ktoś chciał takiego maszkarona postawić w moim mieście, też bym się nie zgodził.
    doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama