Nowy numer 23/2021 Archiwum

Dziś w metropolii katowickiej postu nie ma

Piątkowy post znosi uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej.

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Chrystusa Króla w intencji metropolii katowickiej oraz instytucji, którym patronuje św. Jacek, odbędzie się o 12.00.

Eucharystii w katowickiej katedrze przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc. Podczas Mszy św. zostanie ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia".

Święty Jacek, patron archidiecezji, jest jedynym polskim świętym, którego znaleźć można na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra w Rzymie.

Był pierwszym Polakiem, który wstąpił do dominikanów. Habit przyjął z rąk samego założyciela zakonu, św. Dominika. Był wielkim ewangelizatorem Słowian żyjącym i posługującym w XIII wieku.

W dniu jego kanonizacji papież Klemens VIII powiedział: "Święci Pańscy Starego i Nowego Testamentu nie uczynili cudu, którego by i św. Jacek nie uczynił".

- Jacek nawet wskrzeszał - mówi autorka jego biografii, Elżbieta Wiater. - W mojej książce o świętych dominikańskich "Wypisz wymaluj" o. Tomasz Rojek narysował, jak dwóch grabarzy prosi św. Jacka: "Nie wchodź na cmentarz, bo jak przechodzisz, to ludzie wstają".

Wywiad z autorką znaleźć można TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama