Nowy numer 09/2020 Archiwum

Dziś w metropolii katowickiej postu nie ma

Piątkowy post znosi uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej.

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Chrystusa Króla w intencji metropolii katowickiej oraz instytucji, którym patronuje św. Jacek, odbędzie się o 12.00.

Eucharystii w katowickiej katedrze przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc. Podczas Mszy św. zostanie ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia".

Święty Jacek, patron archidiecezji, jest jedynym polskim świętym, którego znaleźć można na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra w Rzymie.

Był pierwszym Polakiem, który wstąpił do dominikanów. Habit przyjął z rąk samego założyciela zakonu, św. Dominika. Był wielkim ewangelizatorem Słowian żyjącym i posługującym w XIII wieku.

W dniu jego kanonizacji papież Klemens VIII powiedział: "Święci Pańscy Starego i Nowego Testamentu nie uczynili cudu, którego by i św. Jacek nie uczynił".

- Jacek nawet wskrzeszał - mówi autorka jego biografii, Elżbieta Wiater. - W mojej książce o świętych dominikańskich "Wypisz wymaluj" o. Tomasz Rojek narysował, jak dwóch grabarzy prosi św. Jacka: "Nie wchodź na cmentarz, bo jak przechodzisz, to ludzie wstają".

Wywiad z autorką znaleźć można TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama