Abp Alfons Nossol: Tyle nienawiści już dawno nie było w środkach masowego przekazu! (...) Po tzw. cywilizacji miłości św. Jana Pawła II nie widać w tym zachowaniu obecnie najmniejszego śladu.
Pogoda dopisała, to i pielgrzymi przybyli licznie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Już w sobotni wieczór wierni w Kamieniu Śląskim dziękowali Bogu z biskupem seniorem diecezji gliwickiej Janem Wieczorkiem w 60. rocznicę jego święceń.
W niedzielę uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył abp Alfons Nossol, który kilka dni wcześniej obchodził 86. urodziny, stąd po Eucharystii odbierał też liczne życzenia. Prócz niego na metropolitalnych obchodach odpustowych ku czci św. Jacka nie brakło biskupów opolskich Andrzeja Czai i Pawła Stobrawy, pomocniczego biskupa katowickiego Adama Wodarczyka i arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, a z diecezji gliwickiej bp. Andrzeja Iwaneckiego, biskupa seniora Jana Wieczorka, wielu kapłanów, przedstawicieli władz samorządu i regionu czy Bractwa Najświętszego Sakramentu z Gliwic.
Homilię wygłosił abp Alfons Nossol. Przytaczając postacie kilku świętych, od św. Jacka, poprzez innych patronów Europy, po niemal nieznane w Polsce, wskazywał na ich postawę i zadania, jakie realizowali. Podkreślał zwłaszcza, że kierowali się miłością, która była w nich jednym z owoców Ducha Świętego.
Przemyślenia abp A. Nossola odnosiły się zarówno do sytuacji w regionie jak i na świecie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Arcybiskup mocno upomniał się też o los imigrantów, a przytaczając, że w Morzu Śródziemnym tylko w tym roku zginęło już ok. 1400 z nich, nazwał je największym polem śmierci na naszym kontynencie. Wezwał do zwalczania przyczyn kryzysu migracyjnego i nawiązując do porównania papieża Franciszka o szpitalu polowym, wspomniał o roli Kościoła względem przybyszów w potrzebie.
– Wojna, głód brak perspektyw to najczęstsze przyczyny ucieczek z ojczyzny. Trzeba zacząć serio zwalczać te przyczyny! Zdałby się nowy plan Marshalla dla Afryki. Tak bowiem dalej być nie może! Bez dialogu na ten temat nie ma wolności, pojednania i nie będzie pokoju – stwierdził.
Skrytykował też spory i agresję, widoczne w życiu społeczno-politycznym w kraju, obrazy nienawiści widoczne w dziennikach telewizyjnych, obojętnie z jakiej strony.
Pełna treść homilii do odsłuchania tutaj:
Homilia abp. Alfonsa Nossola podczas Sumy odpustowej w Kamieniu Śląskim (12.08.2018) Karina Grytz-Jurkowska
Jako że w Kościele w Polsce trwa Rok Ducha Świętego, uczestnicy odnowili przyrzeczenia złożone podczas sakramentu bierzmowania, zaś po południu odbyło się nabożeństwo do Ducha Świętego, by uprosić Jego dary.
Natomiast opolski ordynariusz bp Andrzej Czaja wspomniał o tablicy upamiętniającej ks. Krzysztofa Grzywocza, który rok temu, w uroczystość św. Jacka, czyli 17 sierpnia, zaginął w Alpach szwajcarskich, prosząc o modlitwę za tego kapłana. Tablica, umieszczona na dzwonnicy przy sanktuarium w Kamieniu Śląskim, zostanie poświęcona dziś po Mszy św.
Arcybiskup jak zwykle po drodze zatrzymywał się, by pobłogosławić dzieci, zamienić choć zdanie z wiernymi Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wśród pielgrzymów byli miejscowi, z regionu i z daleka, dotarli samochodami, rowerami i pieszo. Grupą, jak np. rowerzyści z Żyrowej, rodzinnie lub indywidualnie.
– Przyjechałam tu z koleżanką mieszkającą w Bawarii – mówi Danuta z diecezji gliwickiej. – Jestem tu pierwszy raz, zawsze jeździliśmy na Górę św. Anny. Tym miejscem jestem zachwycona, jutro przyjadę tu jeszcze z teściową i córką, by im pokazać to sanktuarium – dopowiada jej towarzyszka.
Sam, na rowerze, dotarł Marek Naryniecki z Debrzycy. – Warto było, bardzo piękne kazanie, można było zyskać odpust zupełny, okolice są piękne, malownicze. Ja już w tym roku jechałem francuskim szlakiem Santiago de Compostela z grupą rowerzystów z Cyprzanowa, w lipcu na Jasnej Górze i teraz tu. Już od poniedziałku nie mogę się już doczekać weekendu, by wsiąść na rower i pojechać gdzieś, zwykle wybieram jakieś niedalekie sanktuarium, a swoje wrażenia opisuję na stronie internetowej, którą niedawno założyłem – opowiada.
Obchodom odpustowym towarzyszył XV jarmark św. Jacka, X zawody w rzucie kamieniem, a także Międzynarodowy Plener Malarski w Sebastianeum Sillesiacum. Uroczystość swoim koncertem uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Gniwina (to na Kaszubach). Za tydzień odpustowe obchody parafialne, które zakończy w piątek 24 sierpnia koncert Pueri Claromontani, chóru chłopięco-męskiego z Jasnej Góry pod dyr. Jarosława Jasiury.
(dźwięk) |