Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich

Tak zadecydował w piątek Sejm RP. "Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego" - czytamy w ustawie.

Za uchwałą głosowało w 418 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymał się 1 poseł.

Patronami roku 2019 będą także Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz, Stanisław Moniuszko oraz inne wydarzenie - Unia Lubelska.

Honorując powstania śląskie, Sejm wyraził "wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego".

Powstania śląskie odbywały się od 1919 do 1921 r. i były walkami pomiędzy ludnością polską a niemiecką na Górnym Śląsku. Ich celem był przyłączenie części Górnego Śląska do Polski, co stało się w 1922 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Bytomianin
  21.07.2018 17:12
  Warto pamiętać że to było jedno z nielicznych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. Wiadomo, jak Ślązoki się za coś biorą, to musi być zrobione porządnie ;-). Jestem ciekawy kto, i dlaczego głosował przeciw tej uchwale?. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej, akurat jest ich dwóch w sejmie?.
  doceń 0
 • Julian Skwara
  21.07.2018 17:42
  Czy już ktoś policzył ile to dzieci i wnuków tych powstańców wyjechało na stałe do Niemiec i nie chce mieć nic wspólnego z wyswobodzoną ojczyzną swoich ojców i dziadków. Może by warto było zrobić jakieś studia na ten temat. Po drugie jeżeli jacyś jeszcze na Śląsku żyją to są traktowani przez centrum w Warszawie jako opcja niemiecka.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL