Rozmowa z ks. Bernardem Plucikiem, kierownikiem diecezjalnej pieszej pielgrzymki z Gliwic do Częstochowy.
MIRA FIUTAK: Pielgrzymka wyrusza za miesiąc. Jak na tym etapie wyglądają przygotowania do niej?
KS. BERNARD PLUCIK: Informacja już dotarła do wszystkich parafii pod koniec czerwca, plakaty porozsyłane, znaczki pielgrzymkowe gotowe, a szczegóły znajdziemy w Internecie. Ks. Artur Pytel, kierownik trasy, sprawdził jak w tym roku wygląda nasz szlak. Okazało się, że nie ma problemów. Mały kłopot będzie z noclegiem w Boronowie, bo szkoła, w której śpimy jest w remoncie i nie będzie dostępna w takim stopniu jak zawsze. Ale nikt pod gołym niebem nie zostanie. Rozstawimy tam wielki halowy namiot. W tej chwili ludzie dzwonią, pytają. Szczególnie ci, którzy idą po raz pierwszy. Co ciekawe, w tym roku dużo telefonów jest spoza diecezji. Pewnie dla tego, że 15 sierpnia jest dniem wolnym, wielu ma długi weekend i chce to wykorzystać, żeby pójść na pielgrzymkę. Miałem telefony z Krakowa, Cieszyna i różnych miejscowości archidiecezji katowickiej.
O co pytają ci, którzy pierwszy raz wybierają się na pielgrzymkę?
O to, jak wygląda droga. Mówimy, że zasadniczy bagaż jedzie, a przy sobie mamy tylko podręczny. Nie trzeba brać wody na cały dzień, bo na każdym postoju można ją kupić w samochodzie pielgrzymkowym. Podobnie z jedzeniem, na trasie jesteśmy częstowani posiłkami. Dużo jest pytań o stopień trudności trasy, czy poradzą sobie małe dzieci. Więc odpowiadam, że trasa nie jest zbyt wymagająca, a nasza pielgrzymka jest młoda. Idzie przede wszystkim młodzież, ale też bardzo dużo dzieci. Co do ubrania zawsze powtarzam, że najważniejsze jest nakrycie głowy i obuwie, reszta według uznania. Chociaż wiele informacji jest dostępnych w Internecie, ludzie czują się bezpieczniej, kiedy zadzwonią i porozmawiają z kimś z organizatorów.
W tym roku obok hasła pielgrzymki „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” na znaczku umieszczone zostało też logo synodu diecezjalnego.
To będzie czas działania zespołów, które opracowują ustalenia synodalne, żeby na koniec przekazać je księdzu biskupowi. Będziemy o tym też mówić w czasie drogi i modlić się w tej intencji. Jak co roku przygotowaliśmy dwa znaczki - pielgrzyma w drodze i pielgrzyma duchowego. Bardzo dużo ludzi przyjeżdża autobusami do Częstochowy w sobotę na zakończenie, a w ciągu dwóch dni, kiedy jesteśmy na trasie, modlą się na miejscu w parafiach. Nasza pielgrzymka jest krótka, więc pielgrzymi duchowi mogą uczestniczyć w czwartek w Mszy św. na rozpoczęcie w katedrze i w sobotę na Jasnogórskich Wałach, a w piątek łączyć się z nami duchowo. Jeśli pielgrzymów jest zwykle około 1800, to drugie tyle dołącza w Częstochowie. W zeszłym roku, kiedy patrzyliśmy z góry na błonia z ojcem kustoszem, szacował, że na placu może być około 4 tysięcy osób.
Jak zachęciłby Ksiądz tych, którzy jeszcze nigdy nie byli na pieszej pielgrzymce?
Zapraszamy ich i zawsze przekonujemy, że pielgrzymka to dobra forma przeżycia czegoś religijnego. Czasem określenie, że to rekolekcje w drodze, nie trafia do każdego. A jest to przecież forma spotkania z drugim człowiekiem, z modlitwą i przede wszystkim z Panem Bogiem, który jako pierwszy będzie nam się objawiał w tej drodze. Najczęściej idziemy na pielgrzymkę wtedy, kiedy mamy jakąś ważną intencję, a przecież intencję ma każdy. Dlatego powtarzam „daj się zaprosić, bo próśb i podziękowań masz przecież bardzo dużo”. Pierwszy raz zwykle idziemy, bo ktoś nas zachęci albo jesteśmy w takiej sytuacji, że ta pielgrzymka jest nam w tym momencie potrzebna. A jak już pójdzie się raz, to zwykle chodzi się dalej.
Tegoroczne znaczki pielgrzymkowe Mira Fiutak /Foto Gość Informacje o pielgrzymce
XXVI Diecezjalna i 372. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się od 16 do 18 sierpnia, dzień wcześniej wychodzi grupa z Kuźni Raciborskiej. Msza św. na rozpoczęcie pod przewodnictwem bp. Jana Kopca 16 sierpnia o 8.00 w katedrze, na zakończenie 18 sierpnia o 15.00 na jasnogórskich wałach. Odpowiedzialni: ks. Bernard Plucik, kierownik pielgrzymki, tel. 603 599 928, ks. Artur Pytel, kierownik trasy, tel. 509 399 583. Informacje na: www.katedra.gliwice.pl i FB/katedragliwice.