Nowy numer 42/2019 Archiwum

Andrzej Sznajder: ustawa o IPN pokazała, że historia Polski jest nieznana

- Przy okazji nowelizacji ustawy o IPN dowiedzieliśmy się czegoś, czego inaczej pewnie byśmy nie wiedzieli: jak bardzo historia Polski jest światu nieznana - mówił w Radiu eM dr Andrzej Sznajder.

dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN   dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN
HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość
Dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę na potrzebę opowiadania o zbrodni wołyńskiej. Właśnie mija 75. rocznica rozpoczęcia mordów Polaków przez Ukraińców na Wołyniu w 1943 r. Dr Andrzej Sznajder zauważył, że skala niewiedzy na ten temat wśród Polaków jest olbrzymia. Aby upamiętnić ofiary tamtych wydarzeń, IPN w Katowicach wraz z Operą Śląską w Bytomiu zaprasza na spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu”, który odbędzie się 5 lipca 2018 r., o godz. 18.00, w Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Dyrektor katowickiego IPN ocenił, że najnowsza nowelizacja ustawy o Instytucie jest "wyjściem z koleiny". Zwrócił jednak uwagę, że w ustawie pozostaje artykuł 53o., który daje możliwość - choć w innym trybie niż to było przed ostatnią nowelizacją - powództwo o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. Gość Radia eM zwrócił uwagę, że dzięki nowelizacji dowiedzieliśmy się czegoś, czego w innym sposób być może byśmy się nie dowiedzieli, czyli jak bardzo historia Polski jest w świecie nieznana.

Dr Andrzej Sznajder zapowiedział plany utworzenia w Kamesznicy cmentarza żołnierzy wyklętych z żołnierzy oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Szczątki części żołnierzy zostały niedawno odnalezione w Starym Grodkowie. Trwają poszukiwania pozostałych. Oddział Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzony przez "Bartka" został w 1946 roku podstępnie zwabiony komunistyczne siły bezpieczeństwa i wymordowany. Do dziś nie odnaleziono miejsc pochówku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL