Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ratownicy penetrują zalewisko

Szukają ostatniego z zaginionych górników na "Zofiówce" w Jastrzębiu-Zdroju. Trwa przeczesywanie zalanego chodnika i przodka.

W nocy z niedzieli na poniedziałek 14 maja, dzięki ciągłemu pompowaniu, lustro wody opadło na tyle, że ratownicy penetrują część zalanych wyrobisk. Pracują w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach. Przeszukują 20-metrowy chodnik i przodek H-2.

Niestety, jak podaje Jastrzębska Spółka Węglowa, w chodnikach H-10 i H-2 utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów - i wciąż dopływa z górotworu. To utrudnia, a miejscami uniemożliwia skuteczną pracę.

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło w stan gotowości zespoły poszukiwawcze z psami. Do dyspozycji jest owczarek belgijski, wyszkolony do pracy w wodzie, który dotarł w niedzielę wieczorem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Gotowe do pracy są też psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju, specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. Psy będą jednak mogły zostać wprowadzone w rejon akcji dopiero, kiedy stężenie metanu w powietrzu będzie tam niższe.

Ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu metanu ratownicy są zmuszeni w dalszym ciągu korzystać z pomp na sprężone powietrze, zamiast z bardziej wydajnych pomp elektrycznych.

W wyniku tąpnięcia 5 maja 2018 r. w ruchu "Zofiówka" kopalni "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" zginęło czterech górników. Dwóch kolejnych zostało uratowanych przez ratowników, a jeden wciąż jest poszukiwany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL