Nowy numer 37/2021 Archiwum

Toszek chce dołączyć do metropolii

W mieście trwają dotyczące tej sprawy konsultacje społeczne.

Toszek jest położony na zachodnim skraju województwa śląskiego, w miejscu oddalonym od ośrodków przemysłowych. Miasteczko ma ponad 3,5 tys. mieszkańców; w całej gminie Toszek mieszka 10 tys. ludzi.

W gminie tej dobiegają właśnie końca konsultacje społeczne w sprawie przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Organizacja ta – powołana specjalną ustawą – zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego.

Uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji toszecka rada miasta przyjęła 20 kwietnia br. Na jej podstawie konsultacje trwają od 23 kwietnia do 4 maja. Mieszkańcy mogą deklarować w nich wolę przystąpienia gminy Toszek do związku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia lub jej brak.

Przyjmując uchwałę w sprawie konsultacji, toszeccy radni przypomnieli w uzasadnieniu, że ich gmina graniczy z dwoma samorządami wchodzącymi w skład GZM (gminy Rudziniec i Pyskowice) i jednym, który do związku nie należy (gmina Wielowieś). Toszek należy do Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach, którego pięć gmin znajduje się w Metropolii, a pięć nie.

"Gminy te są powiązane nie tylko funkcjonalnie transportem pasażerskim, ale również systemami wodno-kanalizacyjnymi, punktami selektywnej zbiórki odpadów oraz innymi powiązaniami trwającymi od wielu lat" - napisali w uzasadnieniu toszeccy radni.

"Brak zrzeszenia w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przekłada się na znaczące ograniczenia rozwoju gminy Toszek, w szczególności w zakresie lokalnego transportu zbiorowego i możliwości korzystania przez lokalną społeczność z komunikacji publicznej oraz innych preferencji płynących z członkostwa w związku" - uznali.

To dopiero pierwszy krok w sprawie ewentualnego przyjęcia Toszka do GZM. Pozytywną opinię w tej sprawie muszą wydać rady gmin, które już należą do związku, oraz zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ostatnim etapem jest decyzja Rady Ministrów. Zmiana granic związku może nastąpić najwcześniej 1 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama