Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prof. Piotr Obrączka honorowym obywatelem Bytomia

Jest literaturoznawcą UO, od urodzenia związanym z tym miastem i zaangażowanym w wiele miejscowych inicjatyw.

Prof. Piotr Obrączka został honorowym obywatelem Bytomia. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się 4 kwietnia w Operze Śląskiej.

Laureat jest bytomianinem od urodzenia. Historii tego miasta poświęcił wiele swoich publikacji. Jest m.in. autorem wydanej w tym roku przez bytomski magistrat książki poświęconej honorowym obywatelom Bytomia, do których grona sam teraz dołączył.

W uzasadnieniu uchwały bytomskich radnych w sprawie uhonorowania prof. Piotra Obrączki napisano m.in., iż tytuł ten jest zarezerwowany dla postaci szczególnie zasłużonych dla miasta: "Jest uroczystym i podniosłym świadectwem wyjątkowego uznania przedstawicieli lokalnej społeczności dla osób o wspaniałych sukcesach, dorobku i autorytecie; postaci, które mają trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie i pozycję miasta".

Przedstawiciele bytomskiego samorządu wskazują, iż prof. Obrączka to "wybitny, wszechstronny humanista, naukowiec, bytomianin z urodzenia i wyboru. Oddany swemu miastu zarówno sercem - nazywa je 'swoim miejscem na ziemi' - jak i rozumem; świadomy bogactwa jego historii oraz materialnego i duchowego dorobku jego mieszkańców na przestrzeni wieków".

Jest filologiem i literaturoznawcą, zawodowo związanym z Uniwersytetem Opolskim. Był uczniem i studentem prof. Władysława Studenckiego, dziś - m.in. z inicjatywy prof. Obrączki - patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Prace naukowe prof. Obrączki przybliżają bogactwo XX-wiecznej literatury polskiej, ukazując jej szerszy, europejski kontekst, szczególnie w zestawieniu z kulturą niemieckojęzyczną. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na literaturze okresu Młodej Polski, zwłaszcza na dziełach Jana Augusta Kisielewskiego, oraz polskiej recepcji literatury niemieckojęzycznej. Profesor był promotorem wielu prac magisterskich i rozpraw doktorskich. Jest autorem ponad 230 publikacji naukowych, m.in. poświęconych historii Bytomia: „Między Bytomiem a Opolem” (2014), „O nadburmistrzu Brueningu” (2016) czy „Bytomskie tematy” (2011). Ta ostatnia publikacja to zbiór esejów o słynnych postaciach i ich związkach z Bytomiem.

Prof. Obrączka to również współinicjator umieszczenia bytomskim kościele św. Jacka tablicy pamiątkowej poświęconej pochodzącemu z Rozbarku kompozytorowi Grzegorzowi Gerwazemu Gorczyckiemu. Jest też pomysłodawcą nadania imienia Gorczyckiego sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego, a także nadania placowi przed Urzędem Miejskim imienia przedwojennego nadburmistrza Georga Brueninga.

Był uczestnikiem spotkań bytomskiego Klubu Literackiego (1965-1985), członkiem Komitetu Honorowego Roku 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, wykładowcą Wieczorów Uniwersyteckich organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Bytomia i Muzeum Górnośląskie oraz wykładów w ramach bytomskiego Uniwersytetu III Wieku.

Został wyróżniony Medalem 750-lecia Bytomia, Medalem Miasta Bytomia, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród honorowych obywateli Bytomia są m.in. historyk, znawca dziejów tego miasta prof. Jan Drabina, neurochirurg dr Jerzy Pieniążek, bytomski ksiądz Hubert Kowol, dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień oraz osobistości z niemieckiej historii miasta: dowódca wojskowy i polityk Paul von Hindenburg, przedwojenny bytomski nadburmistrz Georg Bruening czy przedsiębiorca i filantrop Ignatz Hakuba.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy