Nowy numer 08/2024 Archiwum

Metropolitalne Święto Rodziny po raz pierwszy w... metropolii

To będzie XI edycja święta śląskich rodzin. Tym razem jednak będzie nieco inaczej niż w latach ubiegłych.

A to dlatego, że Metropolitalne Święto Rodziny po raz pierwszy odbywa się w istniejącej od lipca 2017 r. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Jestem przekonana, że w tym roku będzie jeszcze lepiej niż w latach poprzednich - mówiła z radością w głosie Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, współinicjatorka MŚR, od lat zaangażowana w jego organizację.

- Bardzo cieszę się, żeśmy się przez te lata nie wypalili - przyznała, podkreślając, że w tym roku czeka nas jedenasta edycja wydarzenia.

Hasło tegorocznego święta nawiązuje do adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia i brzmi: "Rodzina - radość miłości". Różne koncerty, Msze św., imprezy, pikniki i konkursy dla rodzin odbywać będą się między 19 maja a 3 czerwca.

Abp Wiktor Skworc podkreślał dobrą współpracę samorządów, instytucji kulturalnych oraz Kościoła. Przyznał, że wydarzenia organizowane dla rodzin podczas MŚR mają duże znaczenie. - To wszystko buduje i wzmacnia rodzinę, zwłaszcza teraz, kiedy obserwujemy pewien exodus rodzin z miast, z gmin. Położenie akcentu na rodzinę w polityce samorządowej i lokalnej jest ogromnie ważne - dodał.

Święto rozpocznie się 19 maja o 17.00 koncertem w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, dzień później - w katowickiej katedrze Chrystusa Króla o 12.00 odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich rodzin.

W kolejnych dniach odbędą się pikniki rodzinne, konferencje o rodzinie, spektakle, biegi uliczne, a także pielgrzymka mężczyzn do Piekar (27 maja) oraz ekumeniczny koncert "Bądź jak Jezus" w Mysłowicach (31 maja). Planowane zakończenie świętowania to 3 czerwca (występem w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów).

Abp Wiktor Skworc oraz Małgorzata Mańka-Szulik w liście intencyjnym przed XI MŚR przypominają, że pierwszym celem wydarzenia jest zawsze promocja rodziny i wartości z nią związanych.

"Obserwując przemiany społeczno-religijne, można odnieść wrażenie, że obecnie jedną z podstawowych tęsknot człowieka są radosne, przeniknięte wzajemną miłością i szacunkiem, rodziny. To one dają świadectwo, że miłość wierna, trwająca przez całe życie jest możliwa pomimo różnych przeciwności" - zauważają. 

Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym przed MŚR obecny był także Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. O organizacji święta mówili samorządowcy śląskich miast, województwa, przedstawiciele kultury oraz duchowni na czele z abp. Skworcem. Spotkanie tradycyjnie odbyło się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Więcej będzie można znaleźć na: www.swieto-rodziny.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy