Nowy numer 41/2019 Archiwum

W Chorzowie powstanie Muzeum Hutnictwa

Swoją siedzibę muzeum będzie miało w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej.

W środę w Chorzowie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Hala mieszcząca się w centrum Chorzowa - w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się elektrownia, do końca 2019 r. przejdzie gruntowną renowację. Zachowane zostaną detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Renowacji poddana zostanie także przybudówka, w której znajdzie się nowoczesna sala audiowizualna.

W muzeum zobaczyć będzie można m.in. młot Ansaldo, prasę hydrauliczną i walcarki. Aktualnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów.

Już od kilku lat w hali podziwiać można także XIX-wieczny młot parowo-powietrzny Brinkmanna. W zeszłym roku na pobliskim rondzie postawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt.

Miasto halę nabyło w 2010 roku od Banku Handlowego w Warszawie. Zabytkowy obiekt został zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wielu wydarzeń, m.in. World Press Photo, Festibalu, Industriady czy Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Powstające muzeum współpracować będzie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To efekt porozumienia między: miastami Chorzów i Zabrze, Województwem Śląskim i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum chorzowskie otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości ok. 22 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL