Zaangażowali się w koncerty na rzecz budowy domu pomocy społecznej w Wiśniczach i od lat śpiewają dla jego mieszkańców.
Chór „Cantabile” został założony w parafii św. Anny w Łabędach tuż po powstaniu diecezji gliwickiej. Jego twórcą i pierwszym dyrygentem był pierwszy dyrektor diecezjalnej Caritas ks. dr Paweł Porada. – 25. rocznica powstania naszego chóru przypada dokładnie w dzień św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Początkowo śpiewaliśmy tylko w parafii św. Anny, ale ks. Porada chciał zrobić coś dla ludzi starszych i chorych, więc koncertując, zbieraliśmy razem z nim dobrowolne ofiary na budowę domu pomocy Caritas w Wiśniczach k. Toszka – mówi Oswald Kadzioch, współzałożyciel chóru i jego wieloletni prezes.
Wytrwała praca
Z taką ideą chór przez kilka lat z powodzeniem koncertował w kraju, ale także w Austrii, Niemczech, we Włoszech i Francji. Ich akcji towarzyszył nakręcony przez TVP Katowice film „Z myślą o innych” w reżyserii Jerzego Łuczaka. Trudnym doświadczeniem dla zespołu była śmierć ks. Pawła Porady w listopadzie 1997 roku.
Chór jednak przetrwał, pielęgnując wspólne zamiłowanie do śpiewu i muzyki. Nowym dyrygentem została Lilianna Czajkowska, która funkcję tę pełni do dziś. Pod jej dyrekcją chór bierze udział w wielu koncertach kolęd, pieśni maryjnych i pasyjnych, uczestniczy także w różnych uroczystościach kościelnych. Szczególne znaczenie miało dla niego przygotowanie wraz z innymi chórami nieszporów, które odbyły się w Gliwicach podczas pielgrzymki Jana Pawła II. Od 2002 roku Chór „Cantabile” należy do Polskiego, a obecnie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wtedy też zaczął uczestniczyć w zapoczątkowanej w Gliwicach tradycji jesiennego Festiwalu Muzyki Religijnej. Obecny był również na pierwszej i kolejnych Ogólnopolskich Pielgrzymkach Chórów i Orkiestr do Lichenia.
Wierni swojej misji
26 listopada w parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach odbyły się obchody 25-lecia działalności chóru. Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych chórzystów przewodniczył ks. proboszcz Piotr Kansy, który wspierał powstanie zespołu i użycza gościny chórzystom. Homilię wygłosił ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej. Chór na tę okoliczność przygotował m.in. Missę brevis nr 7 C-dur Charles’a Gounoda. Po Eucharystii odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla działalności chóru.
Plany na przyszłość
– Nasz skład się zmienia, bo starszych członków Pan Bóg odwołuje do siebie. Z liczącego 60 osób zespołu zostało nas tylko 25. Nowych członków jest niewielu, dlatego stale współpracujemy z Chórem Katedralnym w Gliwicach, co jest dla nas bardzo dużą pomocą – podkreśla Oswald Kadzioch. Chór „Cantabile” nadal towarzyszy uroczystościom w rodzimej parafii św. Anny w Łabędach i wydarzeniom diecezjalnym. Pozostaje także wierny dziełu Caritas w Wiśniczach, gdzie co roku śpiewa kolędy i pieśni maryjne dla mieszkańców tamtejszego domu pomocy społecznej. A 14 stycznia o 17.00 zaprasza do parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach na bożonarodzeniowy koncert, podczas którego wystąpią ponadto Chór Katedralny i Chór „Laudamus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się