Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Służba dla pasjonatów

Odwiedziliśmy grupę 38 młodych chłopaków, którzy w diecezjalnym ośrodku Liturgicznej Służby Ołtarza przygotowują się do funkcji ceremoniarza. Jak wyglądają kursy dla ministrantów i jakie są wrażenia uczestników?

Nie tylko wiedza

Jak podkreśla ks. Skorniewski, kursy nie polegają wyłącznie na przekazywaniu informacji, ale przede wszystkim mają charakter formacyjny. – W grupach ministranckich charakterystyczne jest to, by przed liturgię i służbę wzrastać w wierze. Myślę, że to wyzwanie także dla księży, by nie myśleli o ministrantach tylko jako o tych, którzy przychodzą do kościoła podzwonić dzwonkami, ale którzy stając przy ołtarzu, budują swoją relację z Bogiem – zaznacza duszpasterz. – Dlatego kurs nie ogranicza się do suchej wiedzy, lecz jest też rozmowa, modlitwa, Msza Święta, dyżury… Ze świadectw księży czy samych chłopaków wiem, że to wszystko pomaga im odnajdywać się w wierze – przyznaje. Co ważne, wiedza i wartości przekazywane na kursach nie mają przydawać się tylko przy ołtarzu czy na zbiórkach, ale też w dorosłym, świeckim życiu.

Umiejętności ceremoniarza pomogą lepiej rozumieć i bardziej świadomie przeżywać liturgię, animatora – nauczą bycia liderem i brania odpowiedzialności za młodszych, a lektora przyzwyczają do szukania Boga w Piśmie Świętym. – Multimedialny świat, w którym wszyscy jesteśmy oderwani od rzeczywistości, odciąga młodych chłopaków od sfery sacrum, nie sprzyja wyciszeniu wewnętrznemu, modlitwie, głębszemu zastanowieniu się nad ważnymi sprawami. Ta płycizna życia jest dzisiaj wszechobecna i trzeba się mocno nagimnastykować, żeby zachęcić kogoś do bycia ministrantem. Nikt nie rodzi się świętym, dlatego dzieci, a później młodzieńców, trzeba wychowywać do takich postaw. Wtedy wszystko działa jak należy – zauważa ks. Skorniewski.

Obecnie kandydaci rozpoczęli nowy cykl zjazdów. Ci, którzy wytrwają do końca, zostaną mianowani na swoje funkcje podczas pielgrzymki ministrantów do sanktuarium w Rudach, która odbywa się zawsze pod koniec roku szkolnego. Już za niecały rok wystartuje kolejna edycja kursów, o czym będziemy informowali na naszych łamach. Zainteresowany? Zapytaj swojego duszpasterza i przyjedź!

Dowiedz się więcej

Wszystkie informacje o kursach, obozach wakacyjnych czy rozgrywkach sportowych dla ministrantów można znaleźć na stronie: www.lso.gliwice.pl oraz na Facebooku: Służba Liturgiczna Diecezji Gliwickiej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma