Sanktuarium w Zabrzu-Rokitnicy świętowało 25 lat obecności w tym miejscu Instytutu Pań Szensztatu.
Uroczystość 25-lecia istnienia ich domu macierzystego, która odbyła się 9 września, była także świętowaniem 17. rocznicy poświęcenia tutejszego sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, sanktuarium Matki Jedności. Na spotkanie przyjechały Irmgard Classen, przełożona generalna Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu, oraz członkinie z Niemiec, Czech, Słowacji, Chile i Argentyny, a także siostry szensztackie i świeccy związani z tym ruchem. W uroczystości uczestniczyła również prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
- Matka Najświętsza w swoim wizerunku MTA (z łac. Mater Ter Admirabilis) mieszka pod tym adresem już 70 lat, od kiedy siostry Notre Dame przyjęły do kaplicy domowej obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Jest tutaj, wyprasza łaski, otacza płaszczem opieki, a my, członkinie instytutu, czuwamy od 25 lat - powiedziała Alicja Kobyłka, przełożona Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu. Wymieniając gości, szczególnie ciepło powitała Łucję Pnioczyńską, swoją poprzedniczkę. - Wszystko, co tu mamy, zawdzięczamy jej. Dziękujemy za wkład pracy i modlitwy, za jej trud zaangażowania i starań - powiedziała.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik składa życzenia Alicji Kobyłce i Łucji Pnioczyńskiej Mira Fiutak /Foto Gość Eucharystii przy ołtarzu polowym obok kaplicy przewodniczył bp Jan Wieczorek, który związany jest z tym sanktuarium od początku. Najpierw poświęcił plac pod jego budowę, potem gotowe już sanktuarium, a 7 lat temu koronował obraz Matki Bożej.
Obecni byli też księża związani z ruchem szensztackim - generalny dyrektor duchowy o. Alejandro Martinez i o. Arkadiusz Sosna, przełożony ojców szensztackich w Polsce, a także związani z zabrzańskim sanktuarium m.in. ks. inf. Paweł Pyrchała, ks. prał. Józef Kusche i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy ks. Zygfryd Sordon.
- W tym naszym dzisiejszym jubileuszowym zgromadzeniu modlitwą obejmujemy całą przeszłość, wszystko, co się tutaj dokonało, te wspólnoty, które powstawały, ale też wybiegamy myślą ku przyszłości. Zanosimy wszystkie intencje, które mamy, szczególnie powierzając to wszystko, czego w dzisiejszych czasach potrzeba naszym rodzinom - powiedział bp Jan Wieczorek.- Gromadzimy się tu pod szczególnym obrazem, który jest dla nas znakiem. Maryja oświeca nam tu drogę swoim stylem życia, w którym szła z Jezusem, w Jezusie i za Jezusem.
Z okazji jubileuszu list przesłał bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szesztackiego. Pośród wielu gości, także z zagranicy, na uroczystość do sanktuarium szensztackiego przyjechała również pielgrzymka rowerzystów z parafii w Kaletach.