Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Woda czerpana z jednej studni

O Kościele w Afryce, relacjach między katolikami i muzułmanami oraz powodach wizyty w Polsce mówi bp Celestin- -Marie Gaoua z diecezji Sokodé w Togo.

Jak Ksiądz Biskup widzi naszą sytuację, co mógłby nam doradzić w kwestiach rodziny?

Europa jest ofiarą swojego sukcesu. Ten sukces jest szybszy niż życie i przez to zatraca się wartość człowieka. Moja rada jest taka: otworzyć się i przyjrzeć, jak to jest gdzie indziej, jak inaczej można żyć – i w ten sposób pogłębić swoje postrzeganie rzeczywistości.

Czy to jest pierwsza wizyta Księdza Biskupa w Polsce?

Tak. I pierwsze odkrycie ziemi polskiej. Moje wrażenia są od samego początku bardzo dobre.

Czy rzeczywiście nasze twarze są często poważne i smutne?

Centrum człowieka jest serce, którego nie można zobaczyć. W Afryce mamy słońce i dlatego jesteśmy bardziej uśmiechnięci, ale to nie znaczy, że nie mamy problemów, które są w sercu. Dlatego nie mierzę ludzi według ich uśmiechu, ale na podstawie czynów, które płyną z serca.

Jaki jest cel wizyty Księdza Biskupa w Polsce?

Pierwszym moim celem jest spotkanie z biskupami Opola i Gliwic, którzy są w kontakcie i współpracy z diecezją Sokodé. Od 5 marca 2016 roku jestem nowym biskupem, chciałem ich pierwszy odwiedzić i podziękować za współpracę, która trwa od wielu już lat. Drugi powód jest osobisty. Gdy papież Jan Paweł II był w 1985 roku w Togo, byłem diakonem, służyłem mu do Mszy Świętej, otrzymałem od niego Komunię i uścisnąłem mu rękę. Pragnąłem odwiedzić jego kraj ojczysty. Dodam, że na prośbę biskupów togijskich św. Jan Paweł II został ogłoszony jednym z patronów naszego kraju.

Czy Ksiądz Biskup będzie też prosił o kolejnych misjonarzy?

Oczywiście. Ten misyjny aspekt wizyty też jest obecny, prosiłem o to biskupa, który życzliwie ustosunkował się do naszej potrzeby.• Tłumaczenie ks. Jan Piontek.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma